Polskie firmy produkujące okna na rynek Unii Europejskiej coraz częściej mają zapytanie o szkło bezpieczne. Ten trend rynkowy był impulsem dla firmy Glasskon do zakupu włoskiego pieca MAPPI i wprowadzenia usługi hartowania szkła w swoim zakładzie w Sierakowicach (woj. pomorskie).

Szkło bezpieczne może być wytwarzane w technologii laminacji lub hartowania. Ta druga jest uznawana za droższą, ze względu na wysokie zużycie energii podczas obróbki termicznej. Jednocześnie szkło hartowane ma wiele zalet cenionych szczególnie tam, gdzie liczą się wysokie parametry techniczne i wizualne np. w budownictwie i wyposażeniu wnętrz. Producenci okien również chętniej sięgną po szkło hartowane, oczekując jednocześnie atrakcyjnej ceny. Czy jest to możliwe do zrealizowania?

Monika Zakrzewska, menadżer ds. rozwoju w firmie Glasskon uważa, że tak. Od roku w pomorskim zakładzie w piecu ACS ECO CONVECTION włoskiej firmy MAPPI hartowane jest szkło.

Jest to duży piec o wymiarach 245 na 420, który został dopasowany do potrzeb firmy, w tym również zintegrowany z funkcjonującymi już w zakładzie maszynami, takimi jak linia rozkroju i zespalania szkła – mówi Konrad Węgrzyn z firmy MEKANIKA, która jest generalnym przedstawicielem firmy MAPPI w Polsce.

Taniej z Włoch?

Dlaczego akurat włoska maszyna? Czy to nie podrożyło inwestycji, w sytuacji, gdy konkurencyjne cenowo rozwiązania proponują np. producenci z Azji? Monika Zakrzewska podkreśla, że firma Glasskon r

ozważając oferty dostawców wzięła pod uwagę nie tylko cenę zakupu maszyny, ale przede wszystkim koszty późniejszej eksploatacji.

Zauważyliśmy, że bardziej atrakcyjna cenowo oferta producentów spoza Europy okazywała się być dużo droższa eksploatacyjnie, natomiast parametry i jakość wykonania włoskiego pieca MAPPI dawały nam gwarancję, że uzyskamy oczekiwaną jakość przy niższych kosztach zużycia energii, co potwierdziło się podczas tych kilkunastu miesięcy użytkowania urządzenia – mówi.

Elastycznie, czyli bez stand-by

Piec MAPPI pozwolił firmie Glasskon przede wszystkim na dużą elastyczność produkcji. Choć firma ma bardzo dużo zamówień na szkło hartowane, to piec nie musi funkcjonować non-stop.

Są dni, gdy hartujemy duże zamówienie przez wiele dni bez przerwy, ale też liczymy się z przestojami czy nawet sezonowością w produkcji i wtedy możemy po prostu wyłączyć urządzenie MAPPI, czego inni

 dostawcy pieców nie mogli nam zapewnić – dodaje Moniak Zakrzewska.

W przeciwieństwie do wielu piecy dostępnych na rynku, seria Eco Convection firmy MAPPI nie wymaga opcji STANDBY i pozostawiania maszyny w trybie oczekiwania na kolejne zlecenie. System oszczędzania energii umożliwia bowiem jego całkowite wyłączenie nawet codziennie, dzięki doskonałej izolacji termicznej komory grzewczej, a rozgrzanie go do temperatury pracy wymaga zaledwie 60 minut.

Hartowanie szkła powlekanego

Dzięki zakupowi pieca do hartowania firma Glasskon uniezależniła się od podwykonawców, u których dotychczas zlecała hartowanie szkła, ale też otworzyła sobie wrota do nowych rynków zbytu m.in. związanych z obróbką szkła powlekanego i strukturalnego oczekiwanego na rynku budowlanym.

W przypadku szkła fasadowego, wszystkie szkła przeciwsłoneczne są hartowne przed zespoleniem. Nasz nowy piec MAPPI posiada funkcję hartowania szkieł z powłokami, co pozwala nam dostarczać bezpieczne szkło przeciwsłoneczne i fasadowe – dodaje Monika Zakrzewska.

To właśnie system pełnej konwekcji, opatentowany przez firmę MAPPI, pozwala na hartowanie każdego dostępnego na rynku rodzaju szkła powlekanego, w tym także najnowszych generacji Low E o emisyjności 0,01. Oznacza on również dopuszczenie jeszcze większych tafli szkła, niż było to dotychczas możliwe.

Bezpieczne okna

Firma Glasskon już dostrzega korzyści z wprowadzenia firmy na kolejny poziom rozwoju, w tym rozszerzenia usług o hartowanie szkła. Udało się bowiem w ten sposób odpowiedzieć na rosnące potrzeby rynku producentów okien, którzy również zainteresowani są szkłem bezpiecznym

Ten wymóg stawiają głównie eksporterzy okien na rynki południowej Europy – potwierdza Monika Zakrzewska. – Na przykład we Włoszech prawo stanowi, że każda szyba zespolona o powierzchni powyżej  metra kwadratowego, powinna zawierać szkło bezpieczne.

Pols

ka jest potęgą w zakresie produkcji stolarki otworowej. Zdecydowana większość – około 70% wytworzonych w naszym kraju okien i drzwi – trafia na rynki zagraniczne. W 2014 roku z naszego kraju wyjechało 7,6 mln okien i drzwi wartych ponad 5 mld zł. Największym rynkiem zbytu dla polskich okien i drzwi są kraje Unii Europejskiej, które stawiają naszym producentom bardzo konkretne wymagania. Jednym z nich jest jakość szyb – zarówno pod względem przenikania ciepła, jak  bezpieczeństwa. Z drugiej strony, producenci przegród okiennych mają bardzo wysokie wymagania w zakresie jakości przeszkleń.

Bez zniekształceń optycznych

Wybierając piec do hartowania, firma Glasskon miała również na uwadze fakt, że system pełnej konwekcji w urządzeniach MAPPI zapewnia poprawę jakości hartowanego produktu w zakresie: zniekształceń optycznych, odkształceń szkła płaskiego, defektu powierzchni, co jest szczególne ważne, by spełnić wymagania rynku motoryzacyjnego czy właśnie stolarki budowlanej.

W przypadku ciągłego cyklu produkcji i przy użyciu systemu konwekcyjnego, możemy zmniejszyć maksymalny limit zniekształceń optycznych do 0,1% – wyjaśnia Konrad Węgrzyn.

Na końcu zawsze pozostaje pytanie o konkurencyjność cenową. Czy wysoka jakość szkła hartowanego o doskonałych parametrach wizualnych jest w stanie przekonać producentów okien do wyższej ceny?

Nie jest to konieczne, bo hartowana „czwórka” w porównaniu do laminatu 331 wcale nie wypada mniej korzystnie cenowo, za to zdecydowanie przekonuje jakością – mówi Monika Zakrzewska

Kolejny krok

 

Firma Glasskon nie chce ograniczać się jedynie do rynku stolarki budowlanej czy szkła fasadowego. Kolejnym krokiem, który pozwoli w pełni wykorzystać konkurencyjność, wynikającą z wprowadzenia technologii hartowania szkła w piecu MAPPI, jest wejście w obszar rynku mebli i wyposażenia wnętrz, gdzie również szkło bezpieczne odgrywa coraz ważniejszą rolę.

MAPPI

Dla firmy MAPPI cele w zakresie najwyższej jakości finalnego produktu, jak i niskich kosztów produkcji są równoważne, a ten ostatni parametr wciąż wymaga w wielu zakładach szklarskich poprawy. MAPPI ma w tym zakresie wieloletnie doświadczenia. Ta założona w latach 70. ubiegłego wieku firma, łączy mocno zakorzenione w tradycji włoskiej rozwiązania w budowie piecy do produkcji szkła hartowanego z  innowacyjnymi pomysłami i  technologiami. Obecnie dla marki tej pracują dwa zakłady produkcyjne we Włoszech, z silnym działem rozwojowo-wdrożeniowym (R&D) oraz oddział w Ameryce Północnej. Klientów w Polsce w innowacje firmy w zakresie hartowania szkła wtajemnicza firma MEKANIKA, generalny przedstawiciel MAPPI w naszym kraju.