Optymalizacja powierzchni produkcyjnej, podniesienie wydajności i redukcja ludzkich błędów dzięki linii dwukrawędziarek dostarczonej przez Mekanikę.

Dwustronne krawędziarki, ustawione w linii w kształcie litery U, obrabiają tafle szkła w sposób automatyczny i przekazują je do wysokowydajnej myjki poziomej.  Takie rozwiązanie wprowadzono w firmie Szkło sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego. Sposób ustawienia i zautomatyzowanie procesów pozwoliły na optymalizację powierzchnię produkcyjnej, podniesienie wydajności i redukcję błędów ludzkich.

Szkło Lidzbark jest jednym z liderów rynku oferującym m.in. szkło i lustra typu: float, barwione w masie, laminowane, ornamentowe czy lakierowane. Wdrażając nowe wzory produktów, w tym prototypowe pomysły na przeszklenia drzwiowe, przepierzenia czy meble szklane firma zdecydowała się na duże inwestycje w park maszynowy, stawiając m.in. nową linię do obróbki kształtów.

– Otrzymaliśmy dotację unijną na rozszerzenie naszego potencjału technologicznego i zdecydowaliśmy się m.in. na postawienie zautomatyzowanej linii krawędziarek, które będą w stanie wydajnie i bardzo precyzyjnie szlifować krawędzie różnego rodzaju szkła – mówi Maciej Malewicz.

Proces produkcji na nowej linii produkcyjnej firmy Szkło w Lidzbarku Warmińskim zaczyna się od automatycznego załadunku. To rozwiązanie opracowane przez włoską markę Busetti i dostarczone – podobnie jak pozostałe części linii – przez firmę MEKANIKA z Gorlic, wyłącznego przedstawiciela Busetti w Polsce.

System załadunku bazuje na stalowej konstrukcji ramowej ze stołem podawczym. Na belce poziomej konstrukcji zamontowany jest podnośnik przyssawkowy o zmiennej geometrii, który dopasowywany jest do odpowiedniego rozmiaru szkła (max 1300×2600 mm). Z ramy odbiorczej, na której może znajdować się partia szkła o wysokości 800 mm, pojedyncza tafla o wadze nawet 60 kg, odbierana jest przez ruchome ramiona.

– Cztery ramiona z przyssawkami chwytają element i blokują go układem próżniowym – wyjaśnia Konrad Węgrzyn. – Następnie przekazują formatkę na poziomy stół podawczy i przed rozładunkiem wyrównują i wyśrodkowują element.

Transport odbywa się na rolkach ze stali ocynkowanej z gumowymi pierścieniami. Napęd jest realizowany przy pomocy silników bezszczotkowych z możliwością regulacji prędkości w zakresie od 0-20 m/min i kontroli całego procesu poprzez sterowanie numeryczne z pulpitu.

Cała linia oparta jest na dwustronnych krawędziarkach marki Busetti. Pierwsza z nich to model P4, który obrabia tafle o maksymalnej szerokości 1300 mm i grubości od 3 

do nawet 12 mm. Krawędź szkła może tu zostać obrobiona zarówno na okrągło, jak i na płasko z ostrą krawędzią zewnętrzną. Z każdej z dwóch stron krawędziarki zamontowane są cztery wrzeciona: dwa z tarczami diamentowymi (grubo- i drobnoziarnistą) oraz dwa wrzeciona z tarczami polerującymi. Wszystkie wrzeciona pracują z prędkością 2900 obr./min., a pionowa oś tarczy może się pochylać w zakresie od 0 do 15° w celu automatycznego dopasowania. W przypadku częściowego zużycia tarczy, za pomocą śruby mikrometrycznej i cyfrowego wskaźnika istnieje możliwość przemieszczenia suportu wrzeciona w celu kompensacji.

Tafla, z obrobionymi dwustronnie krawędziami, transportowana jest automatycznie najpierw pionowym przenośnikiem rolkowym, a następnie przenośnikiem taśmowym do kolejnej krawędziarki. W obu etapach prędkość posuwu jest regulowana.

Kolejną maszyną w linii jest dwukrawędziarka Busetti model P4, która również obrabia krawędź na okrągło lub płasko z ostrą krawędzią zewnętrzną. Zgodnie z życzeniem inwestora wykonano ją z dłuższym mostem poprzecznym umożliwiającym zamontowanie czterech par wrzecion oraz dodatkowo wrzeciono sterowane numerycznie do cięcia naroży. Na drugiej maszynie zamontowano także automatyczne urządzenie formatujące szkło.

Z drugiej krawędziarki (również w sposób automatyczny) szkło jest przenoszone do kolejnej maszyny – myjki poziomej. Specjalna pochylna rama podnosi i opuszcza platformę z taśmami przenośnika (ilość taśm jest uzależniona od ustalonych gabarytów formatek). Istnieje możliwość buforowania arkuszy szkła na platformie z taśmami, tak by można było transportować do myjki jednorazowo ich większą ilość (objętość).

Na końcu zaprojektowanej linii stanęła pozioma myjka marki Neptun z modułem wstępnego mycia. To model Tornado o bardzo dużej wydajności, zdolny do wielozmianowej nieprzerwanej pracy. Maszyna przystosowana jest do mycia i suszenia różnego typu płaskich elementów szklanych np. szkła walcowanego, barwionego, refleksyjnego czy z nadrukiem.

– Moduł wstępnego mycia wyposażony jest w niezależny obieg wody z szeregiem dysz, które płuczą górną płaszczyznę szkła, oraz dodatkowo w zbiornik do odzysku wody – mówi Konrad Węgrzyn. – Obieg może być zasilany zarówno przez wodę zimną z sieci lub z centralnej instalacji, a po użyciu może być recyklowana np. w celu zasilania zbiorników chłodzących krawędziarki lub centralne instalacje.

Sekcja wstępnego mycia jest wyposażona w wewnętrzną dmuchawę na wyjściu; która służy do zdmuchiwania np. brudnej wody po wstępnym myciu spowrotem do sekcji początkowej maszyny, dzięki czemu woda do czyszczenia końcowego pozostaje nie zanieczyszczona przez wodę do mycia wstępnego. Opcja ta ma bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy załadowywane arkusze szkła są bardzo brudne i konieczne jest dokładne mycie wstępne.

Sekcja właściwa myjąca wyposażona jest w dwa obiegi dla mycia i jeden dla płukania. Grubość czyszczonych elementów jest regulowana elektrycznie, pozwala to dodatkowo na regulację skoku szczotki, co zwiększa jej żywotność.

– Cała linia wykonana jest z ogromną dbałością o szczegóły, szczególnie trwałość i stabilność konstrukcyjną, ale również rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i delikatny transport szkła – mówi Konrad Węgrzyn. – Wystarczy wspomnieć o taśmach zębatych, które są wykonane z rdzeniem z nierozciągliwej stali, a do tego wykonane bez jakichkolwiek łączeń. Taśmy są pokryte gumą poliuretanową o grubości 2 mm, wygładzoną na bokach i płaszczyźnie. Ponadto wszystkie prowadnice, szyny czy suwaki do przemieszczania taśmy wykonane są z tworzywa sztucznego o niskim współczynniku tarcia. Wszystkie komponenty w sekcji myjącej, które mają kontakt z wodą są wykonane ze stali nierdzewnej INOX AISI 304, tak samo rolki, które są pokryte wulkanizowaną gumą, rowkowaną na powierzchni w kontakcie ze szkłem, aby ułatwić odprowadzanie wody.