Idealnie skrojony system

W branży obróbki szkła trwają inwestycje. Głośniej niż kiedykolwiek dotychczas mówi się o celach, które związane są z „przemysłem 4.0”. Jednym z filarów nowego podejścia mają być magazyny całkowicie zautomatyzowane. Najlepiej oczywiście, gdy takie skomunikować cyfrowo ze sterowanymi numerycznie stołami do rozkroju.

Zdj.1

Jak nigdy dotąd pożądane są rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i wykluczające nagłe problemy z ich absencją, która jest pochodną kwarantanny. Tym bardziej przedsiębiorcom zależeć powinno na cięciu kosztów pracy. I tym bardziej kusząco musi brzmieć zapewnienie, że inwestując w system składowania tafli szkła Movetro wznosimy przedsiębiorstwa obrabiające szkło na niedościgniony poziom inteligentnej automatyzacji.

Sztandarową modernizacją w branży szklarskiej pochwalić się może chorzowska firma AMBER GLASS. Ten czołowy producent postawił na maszyny najlepszych światowych producentów, co w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem umożliwia oferowanie produktów i obróbki szkła najwyższej jakości. W 2018 roku, dzięki nowym inwestycjom, aż o 50% wzrósł wolumen produkcji szkła w firmie AMBER GLASS. Automatyczna linia do rozkroju Genius CT włoskiej marki INTERMAC nie tylko zwiększyła wydajność, ale także otworzyła nowe rynki zbytu dla chorzowskiego producenta, szczególnie wśród odbiorców szkła niskoemisyjnego hartowanego i oczekujących dużych formatów.

Tym razem inwestycja dotyczy automatycznego systemu magazynowania i transportu szkła. I tym razem wybór oferenta padł na firmę Mekanika z siedzibą w Gorlicach. Kontrakt obejmuje montaż urządzeń Vetro i GENIUS – a to sztandarowe propozycje technologii high-tech sygnowanej włoską marką Intermac.

Pod parasolem Grupy Biesse

AMBER GLASS zdecydował się na system załadunku MOVETRO CAB i dwie linie do rozkroju szkła – jedna do cięcia szkła float, druga dedykowana arkuszom laminowanym.

– Na dobrą sprawę dostarczymy zintegrowany system zarządzania, który uwzględnia kluczowe koncepcje „przemysłu 4.0”, gwarantując naszemu kontrahentowi wejście na poziom cyfrowej produkcji – przybliża walory propozycji Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która jest reprezentantem marki Intermac w Polsce.

– Nasza instalacja pozwala na pełną synchronizację oprogramowania z systemem magazynowym, a to oznacza pełną automatyzację procesów. Mówiąc najprościej, magazyn sam wie, co i w jakiej kolejności ma podawać na stoły obróbcze. Tym samym wzniesiemy zakład produkcyjny na niespotykany poziom produktywności! A przy tym do zera zminimalizujemy przerwy na czas uzupełniania zapasów szkła i jakiekolwiek ryzyko wypadkowości w pracy wynikające z obsługi magazynu przez personel.

Zdj.2

Sercem systemu jest innowacyjne oprogramowanie MOVETRO SUPERVISOR. To właśnie ono gwarantuje integrację i automatyzację zarządzania zapasami magazynowi. A wszystko z prostym i łatwym interfejsem graficznym, dostosowanych do potrzeb użytkownika. Cyfrowe narzędzie umożliwia przeglądanie bazy danych w dowolnym momencie z dowolnego miejsca, np. w zaciszu biurowym.

Zaawansowane oprogramowanie baczy, by system załadunku, którego najbardziej pracowitym elementem jest suwnica, gwarantował najlepszy kompromis pod względem elastyczności i szybkości produkcji. Urządzenie załadunkowe zwieńczone jest 20 przyssawkami, które bez trudu radzą sobie z arkuszami szkła o masie 1000kg. Istotny jest tu ruch wzdłuż osi „C”. Obrót wokół osi pionowej gwarantuje układanie szkła odpowiednią stroną na któryś z dwóch stołów sterowanych numeryczne. Suwnica pobiera materiał zarówno ze stojaków stałych, jak i ruchomych. Dlatego też automatycznie dostosowuje rozstaw przyssawek do rozmiarów arkuszy. System umożliwia pobieranie, a poprzez zmianę nachylenia przyssawek również rozładunek szkła. Pozycja i prędkość kontrolowane są przez PLC i sterowniki, podłączone do enkodera laserowego zamocowanego na końcu szyny. A to obietnica niedoścignionej precyzji, by za każdym razem arkusze szkła delikatnie układać na stoły.

GENIUS 61 ST, GENIUS 46 LM-A

Ten pierwszy odbiera szkło typu float. Konstrukcja zwieńczona uchylnym stołem ze zintegrowanymi łożyskami pozwala przenosić arkusze na stół roboczy. Ten jest pokryty filcem, a niski współczynnik tarcia gwarantują otwory flotacyjne. Nad tak powstałą poduszką powietrzną, którą wytwarzają dwie wysokowydajne dmuchawy odśrodkowe, dochodzi do optymalnej dystrybucji powietrza do wszystkich części stołu roboczego, co ułatwia przemieszczanie nawet grubych (do 19 mm) tafli szkła.

Dużo bardziej zaawansowany technologicznie jest GENIUS 46 LM-A. Wszak mowa o wysokowydajnej maszynie do cięcia, łamania i separacji szkła laminowanego, więc wyposażonej w elementy oporowe od ogrzewania laminatu. Do łamania górnego arkusza zaangażowana jest elektropneumatyczna listwa – jej precyzyjny ruch realizowany jest na prowadnicach i łożyskach kulkowych. Druga głowica tnąca zamontowana jest na dolnym wózku. Stół do cięcia z trzema osiami sterowanymi numerycznie działa precyzyjnie dzięki pozycjonowaniu mostka wyrównującego.

Zdj.3

Fot. AMBER GLASS & MEKANIKA

Fot 1. Chorzowska firma AMBER GLASS nie ustaje w inwestycjach i kolejny raz postawiła na Mekanikę z Gorlic

Fot  2. Kontrakt obejmuje montaż urządzeń Movetro i GENIUS – a to sztandarowe propozycje technologii high-tech sygnowanej włoską marką Intermac.

Fot 3. Wdrożone rozwiązania uwzględniają kluczowe koncepcje „przemysłu 4.0”