Mekanika i Globgranit & Diresco – podsumowanie dni otwartych 2021

W czasach dystansowania się społecznego znaleźć czas na gruntowniejsze zapoznanie się z najnowszą technologią obróbki kamienia – to już godne odnotowania wydarzenie branżowe. Z myślą o tradycyjnych formach wymiany doświadczeń spotkało się w siedzibie Globgranit kilkudziesięciu przedsiębiorców. To drugi raz, gdy we współpracy z firmą Mekanika mamy za sobą arcyważne wydarzenie biznesowe.

O współpracy obu firm – Mekanika i Globgranit & Diresco – można jeszcze więcej powiedzieć po drugiej edycji wspólnie organizowanych dni otwartych. Tak jak pierwsza edycja, tak najnowsza taka inicjatywa (w dniach 9-10 listopada 2021, Globgranit k. Pieszyc i kopalnia granitu w Strzegomiu) miała stanowić rekompensatę dla złaknionych najnowszych technologii. Z braku targów branżowych wiedzę tę postanowiło uzupełnić dwóch poważnych graczy na polskim rynku kamieniarskim.

Globgranit od 27 lat zajmuje się produkcją i sprzedażą płyt granitowych oraz pomników. Jest powszechnie kojarzony jako wiodący producent półwyrobów i wyrobów gotowych. Importuje i wydobywa kamień z własnej kopalni. Od 2021 roku jest też dystrybutorem belgijskich konglomeratów kwarcowych Diresco®, lidera technologii BIO-UV.

– Dysponujemy też własnym transportem. To aż osiem zestawów, a lada miesiąc poszerzymy swą flotę o trzy kolejne ciężarówki – podkreśla Kamil Maliszewski, specjalista ds. sprzedaży w Globgranit.

– Wracając do minionego wydarzenia. To była niesamowita okazja dla przedsiębiorców zobaczyć na żywo maszyny na jakich pracujemy, skoro przez te kilka dni mogli zasięgnąć języka także u konsultantów technicznych oddelegowanych na ten czas z firmy Mekanika z Gorlic! To właśnie ten wiodący dostawca maszyn w branży kamieniarskiej w Polsce jest naszym partnerem strategicznym w zakresie dostaw, modernizacji i opieki technologicznej parku maszynowego.

A jest o czym mówić. Globgranit ma dwie 70-liny marki SIMEC, a marcu 2022 roku będzie montowany Orbital Simec – a to rodzynek nie tylko w Polsce. Jest piła Donatoni Jet 625, boczkarka Montresor Luna. Kadra fachowców korzysta z urządzenia Proliner 8, oprócz tego dysponują czterema pięciolinami PELLEGRINI PENTAWIRE AT 5/5. Maszyna Pentawire to najbardziej popularny model wieloliny w Polsce, najlepiej dostosowany do specyfiki naszego rynku, charakteryzującego się cięciem „grubej” płyty z bloków granitu. Maszyna pozwala na jednoczesne cięcie pięcioma linami diamentowymi płyt o różnej grubości. Koła napinające liny mogą być pozycjonowane co 1 cm i umożliwiają cięcie płyt o grubości od 21 mm. Maksymalna grubość ciętych płyt ograniczona jest długością wału, na którym pozycjonowane są koła, która wynosi około 600 mm.

– W firmie Mekanika zamówiony jest już kolejny Donatoni Jest 625 i rozważamy teraz zakup centra obróbczego na potrzeby produkcji pomników. Przekonuje nas optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości – dodaje reprezentant firmy Globgranit.

Pytany o goszczących na czas „dni otwartych 2021” odpowiada, że pośród kilkudziesięciu przedsiębiorców dosłownie z każdego zakątka kraju dominowali producenci skupieni na wyrobach nagrobkowych.

Boom na maszyny CNC Intermac i cyfrowe wsparcie

Maszyny CNC światowego giganta w najdojrzalszej realizacji uwzględniają kluczowe koncepcje „przemysłu 4.0″, inspirując w kierunku ery cyfrowej produkcji. Wspomnijmy tu o standardzie, z jakiego słynie wiodący dostawca włoskich maszyn w Polsce. Zdalna pomoc serwisowa, użyteczna przy diagnostyce błędów i aktualizacji oprogramowania realizowana jest on-line przez zespół profesjonalistów z firmy Mekanika. A rola operatora na wskroś nowoczesnej maszyny CNC? Sprowadzać się może do zawiadywania i doglądania układu technologicznego.

Adaptacja technologii high-tech sygnowanej marką Intermac stanowi odpowiedź na potrzeby zwiększenia produktywności. W czasach rosnących kosztów pracy pożądamy sytuacji, gdy jeden operator może zawiadywać niejedną maszyną!

– Niektórzy przybyli na czas mienionego wydarzenia z myślą o szkoleniu się czy odkrywaniu kolejnych funkcjonalności maszyn jakie zakupili w firmie Mekanika. I nic dziwnego, skoro można było w warunkach typowej dniówki podejrzeć parametry pracy maszyny, pogawędzić z ich operatorami – podsumowuje dni otwarte 2021 Konrad Węgrzyn, doradca techniczno-handlowy z firmy Mekanika.

– We współpracy z Globgranit mieliśmy przez te kilka dni ważne dla nas wydarzenie biznesowe. W dobie deficytu spotkań podczas imprez targowych służyliśmy wsparciem na czas co bardziej zaawansowanych rozmów. Nie tylko tych technicznych, ale właśnie rozmów handlowych. Mogę zapewnić, że wydarzenie przeszło do historii jako kolejny krok, tj. na polu modernizacji rodzimych zakładów kamieniarskich. O jakich maszynach CNC konkretnie mowa? ile zainstalujemy i w jakich firmach – polecam śledzenie naszych mediów społecznościowych.

Fot. Grzegorz Dudek