Mistrzowski poziom Intermac

Najlepsze maszyny CNC do obróbki szkła? Jeśli mistrz może być tylko jeden, to najprawdopodobniej taką klasę maszyn reprezentuje… każdy Master. Nie bez powodu właśnie tak nazwano serię maszyn, która nie ma sobie równych pod względem opatentowanych rozwiązań.

fot.2

Czy to rzemieślnicze zakłady, czy reprezentanci przemysłu. Od branży szklarskiej, meblarskiej, przez motoryzacyjną, budowlaną, a na producentach sprzętu gospodarstwa domowego skończywszy – Intermac jest od lat synonimem najbardziej produktywnych rozwiązań. Włoscy inżynierowie nie bez powodu chlubią się automatyzacją procesu wszechstronnej obróbki szkła.

Intermac to oczywiście autorytet, gdy mieć na uwadze opatentowane rozwiązania i poziom nakładów na rozwój i innowacyjność, który wysoko postawił poprzeczkę właśnie za sprawą rodziny centrów obróbczych rodziny Master. Od momentu wprowadzenia ich na rynek w 1987 roku, te obrosły legendą. A ponieważ polityka ochrony środowiska dopinguje dostawców technologii do rozwiązań maksymalnie produktywnych, to także rodzinę maszyn Master poddaje się stałym unowocześnieniom.

Ci, którzy jeszcze nie mają styczności z najnowszą technologią, powinni wiedzieć, że seria Master to dziś bardzo duża rodzina centrów roboczych.

– Szerokie możliwości obróbcze to cecha wielu maszyn Intermac od początku istnienia firmy, ale obecnie słowo multifunkcjonalność nabiera nowego znaczenia wobec wyzwań w zakresie optymalizacji kosztów zużycia surowców, optymalizacji miejsca jak i optymalizacji czasu obróbki – wyjaśnia Błażej Wroński z firmy Mekanika, która jest długoletnim reprezentantem firmy w Polsce.

– To o tyle istotne, że zrealizowaliśmy już w Polsce kilkaset instalacji dla branży szklarskiej, wdrożyliśmy rekordową liczbę dużych i małych projektów i to są nasze najlepsze referencje. A że zebrane doświadczenie okazuje się na tyle cenne, więc także nasze najlepsze rozwiązania możemy ciągle udoskonalać.

Jedno się nie zmienia. To dzięki kompetencjom firmy Mekanika najlepsze rozwiązania są dostępne w Polsce w najlepszej propozycji finansowania zakupu. I to dla „młodych wilków” powstał niebywale sprytny CNC Intermac Master One.

fot.1

Tylko nie mów o nim… mały

Waga maszyny to 4,5 tony, co uzmysławia jak poważnie inżynierowie potraktowali wyzwanie zaprojektowania najbardziej kompaktowej maszyny dla profesjonalistów! Mamy oczywiście automatyczną zmianą narzędzi do polerowania, szlifowania, wiercenia, frezowania powierzchni szklanych. Może pracować samodzielnie, np. w gniazdowym systemie organizacji pracy, acz równie dobrze sprawdzi się w linii produkcyjnej. Elektrowrzeciono o mocy 9,2 kW zapewnia satysfakcjonującą wydajność dzięki opatentowanemu przez HSD systemowi DPC, który zapobiega utracie wody z pomiędzy obracającymi się częściami oraz stałymi (stojan) częściami elektrowrzeciona. Wszystko to z pominięciem jakiegokolwiek kontaktu ślizgowego. Korzyści takiego rozwiązania są niedoścignione, by wspomnieć niewrażliwość na zwyczajową degradację części oraz możliwość zwiększenia ilości wody w obiegu wewnątrz elektrowrzeciona. To drugie gwarantuje tym samym lepsze chłodzenie narzędzia. Przewagą CNC Intermac Master One jest niewątpliwie owo elektrowrzeciono dostarczane przez firmę HSD. HDS należy do Grupy Biesse, pod skrzydłami której rozwija się także Intermac – wszystko w ramach włoskiej, licznej i bardzo utalentowanej rodziny. I analogicznie jest w Polsce, gdzie interesy trzech wspomnianych marek reprezentuje firma Mekanika z Gorlic.

CNC Intermac Master One to bez wątpienia najtańszy pracownik, by wspomnieć centralny układ smarowania. W najnowszej specyfikacji kolejny raz obniżono hałas powodowany poruszaniem się zespołu roboczego. Niebywale to kompaktowa i zoptymalizowana pod każdym względem maszyna i zadziwiająco wydajna. Dodanie bezstopniowo obrotowej osi C w 3-osiowo umożliwia perfekcyjne wykonywanie operacji obróbczych, z niedoścignioną płynnością i precyzją. Jednym słowem: „mały mistrz” wcale nie ustępuje technologicznie profesjonalistom największych gabarytów, które skrojono do zastosowań przemysłowych. Kolejnym wartym polecenia z serii Master jest model 38.5.

fot.3

Dwukrotnie mocniejsze elektrowrzeciono

Ten model powstał dla wybitnie intensywnych prac. Master 38.5 pracuje w 5 osiach interpolowanych. Wykorzystanie pięciu osi umożliwia obróbkę bardzo złożonych elementów ze szkła, a to oznacza rzeźbienie i grawerowanie, a też m.in. takie operacje jak szlifowanie, wiercenie, frezowanie – prostoliniowe, krzywoliniowe, zmienno kątowe, otwarte, zamknięte… Do tego dochodzi grawerowanie i szlifowanie tarczami garnkowymi powierzchni szklanych oraz do cięcie, polerowanie, wiercenie, frezowanie. Nowością w obecnie produkowanych centrach obróbczych jest kształtowe ukosowanie, szlifowanie kielichów szkła float i szkła warstwowego.

Master 38.5 to dziś nowe oprogramowanie Icam – zewsząd przyjazne dla użytkownika i posiadające większą moc obliczeniową. Znacząco uproszczono też załadunek i rozładunek szkła, a to dzięki regulowanej wysokości stołu roboczego. Dzięki wykorzystaniu laserowego urządzenia do pozycjonowania przyssawek, zauważymy redukcję czasów przezbrajania. Niby drobiazg, ale udało się zmniejszyć głębokość maszyny. Najnowszy Master 38.5 jest nieco wyższy, zyskał nowe oświetlenie LED, które identyfikuje stan pracy urządzenia. Jeszcze większy nacisk położono na kwestię zabezpieczeń, tzw. „strażników” na stanowisku pracy.

Do tego nowy design obudowy i wciąż ta sama, renomowana jakość, z której słyną centra obróbcze Intermac. Te, jeśli chodzi o zastosowania w przemyśle szklarskim, doprawdy pod wieloma względami nie mają sobie równych na świecie.

Fot. Intermac/Mekanika

Fot 1. Każdy Master firmy Intermac to bezkompromisowy standard wykończenia, a teraz jeszcze większa niezawodność. Najnowsza seria skrywa wrzeciona, których żywotność dzięki zastosowaniu 4 łożysk ceramicznych wydłużono aż o 60%.

Fot 2. Intermac to kolejna rewolucja w wierceniu. Helix to narzędzie marki Diamut, które w połączeniu z oprogramowaniem Intermac, przekracza wszystkie ograniczenia tradycyjnych systemów. To jedno narzędzie do wytaczania, szlifowania i pogłębiania tafli szklanych o grubości do 19 mm.

Fot 3. Master 38.5 to solidna, zaawansowana technologicznie 5-osiowa głowica robocza z osią INFINITE C, co w połączeniu z osią A (ta pracuje w zakresie od -90° do +90 °) umożliwia perfekcyjne wykonanie wszystkich operacji obróbczych, z zachowaniem renomowanej jakości oferowanej przez centra robocze Intermac.