Vitrum 2021 – gorąca relacja ze stoiska giganta

Mediolan znowu był miejscem spotkań najważniejszych firm technologicznych z branży szklarskiej – od maszyn szklarskich po gotowe produkty. Technologia Intermac i narzędzia Diamut kolejny raz błyszczała innowacyjnym spojrzeniem na fabrykę 4.0. Grupa Biesse była też partnerem jedynego w swoim rodzaju wydarzenia w centrum miasta.

fot.1

Po rocznej przerwie spowodowanej światową pandemią, w dniach 5-8 października mieliśmy XXII edycję wydarzenia, które upłynęło pod znakiem przeglądu najnowszych maszyn, urządzeń i systemów do obróbki szkła płaskiego i opakowaniowego oraz wyrobów służących do produkcji, zdobienia i montażu wyrobów ze szkła. VITRUM to oczywiście jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez targowych w tym sektorze, która oferuje pełny przegląd najnowszych technologii w świecie maszyn i oprogramowania do produkcji szkła. W tym roku targom towarzyszyła impreza EMO w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w pawilonach 22 i 24 – mowa o światowej wystawie obrabiarek CNC. Wydarzeniom biznesowym towarzyszyło to medialne. Milan Glass Week (od 5 do 8 października) ściągnął do centrum Mediolanu nie tylko reprezentantów przemysłu, ale także designerów, artystów, którzy ku uciesze widzów prezentowali swe dzieła. Motywem przewodnim prezentacji był zrównoważony rozwój. Tydzień Szkła to wydarzeń, które przeniosły VITRUM na ulice i do różnych obiektów w stolicy Lombardii, której linia horyzontu niedawno ponownie się zmieniła dzięki nowym budynkom, w których szkło odgrywa coraz większą rolę.

W hali nr 24 nie dało się nie zauważyć gigantycznego stoiska Grupy Biesse. Pośród sztandarowych propozycji Intermac Włosi zaprezentowali centra obróbcze, krawędziarki i maszyny typu waterjet, oraz pionowe centra obróbcze zintegrowane z urządzeniami myjącymi szkło. Vitrum 2021 stanowiło okazję zaprezentowania najnowszego oprogramowania, jakie powstało z myślą o wszystkich maszynach sterowanych numerycznie firmy Intermac. Na stoisku prezentowano również pełną gamę narzędzi Diamut. Najnowsze wiertła, frezy i tarcze do cięcia wzdłużnego zdolne do pracy w idealnej synergii z zaawansowanymi maszynami Intermac – wszystkie powstały dla maksymalnej produktywności operacji obróbczych szkła przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. A wszystko to, by branża szklarska mogła rozwijać swoje zakłady w perspektywy 4.0.

Jeśli kluczem do rozwoju jest integracja maszyn, ludzi i procesów w Internecie, to w branży szklarskiej nie bez powodu Mekanika uchodzi za ambasadorów Przemysłu 4.0.

fot.2

Mekanika – z ziemi włoskiej do Polski

Na naszym, krajowym rynku, włoski producent obecny jest od 1998 roku. Oczywiście za sprawą firmy Mekanika z siedzibą w Gorlicach, która jest wyłącznym przedstawicielem renomowanych producentów maszyn. I liderem w zakresie projektowania i wdrażania nowoczesnych technologii i urządzeń do obróbki szkła.

– Na pewno jesteśmy najbardziej aktywnym reprezentantem wiodących producentów maszyn CNC do obróbki szkła. Co zdecydowało o naszym sukcesie w Polsce? Synergia najnowocześniejszej technologii, kompletnych propozycji i zintegrowanych rozwiązań – przybliża potencjał swej firmy Błażej Wroński, Mekanika.

– Byliśmy oczywiście obecni na czas Vitrum 2021. Korzystając z okazji już dziś zapowiadam niemniej ważne wydarzenie, a mianowice kolejne spotkanie z cyklu MEK- LAB w naszym centrum pokazowym w Gorlicach przy ul. Krakowskiej 42, gdzie znajduje się nie tylko siedziba główna i salon wystawowy nowoczesnych maszyn, ale właśnie autoryzowany serwis. Szykuje się nam w listopadzie br. wielkie wydarzenie, by wspomnieć, że gościć będziemy aż 200 przedsiębiorców! To najlepszy dowód, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów projekt bezpłatnych szkoleń będzie w tym roku jeszcze bardziej rozwijany, bo słusznie traktowany jako wartość dodana pokazując też siłę naszego serwisu.

Nic oczywiście nie zastąpi spotkań w tradycyjnej formule, ale wspomnijmy tu, że w dobie pandemii konsultanci techniczni Mekaniki dosłownie w każdej chwili – oczywiście dzięki cyfrowej łączności – pomagają w implementacji najlepszych rozwiązań, by każdego dnia podnosić rentowność firm specjalizujących się w obróbce kamienia. 

fot.3

Akademia INTERMAC w Gorlicach

Ta deklaracja bycia coraz bliżej klienta realizowana jest jeszcze ciekawiej odkąd Intermac założył Intermac Academy, nowe centrum szkoleniowe zaprojektowane w odpowiedzi na rosnącą potrzebę specjalizacji w przemyśle szklarskim. Analogiczne działa w Polsce, w siedzibie firmy Mekanika.

– Multimedialne zdobycze dla bardziej efektywnej nauki, nawet w przypadku sesji na odległość, są koniecznością naszych czasów. Mamy jednak świadomość, jak bardzo ważny jest kontakt bezpośredni i dlatego od ponad 10 lat organizujemy specjalne warsztaty w ramach projektu Mek-Lab – przybliża propozycję Gabriela Poręba z działu marketingu firmy Mekanika.

Program najbliższego, listopadowego spotkania w ramach Mek-Lab to prezentacja najnowszych wcieleń rodziny centrów obróbczych z rodziny Master. Od momentu wprowadzenia ich na rynek w 1987 roku, obrosły legendą i nie bez powodu Intermac legendarną serią centrów roboczych stale unowocześnia. W 2016 r. wprowadzono na rynek nową generację tych maszyn. Sukcesywnie unowocześniane zyskały przydomek „Technologii Następnej Generacji”. I nic dziwnego. Sztandarowe propozycje Grupy Biesse stanowią odpowiedź na wymogi stawiane przez automatyzację produkcji w czasach niesamowitego awansu cyfrowych narzędzi.

 

Fot. Mekanika

Fot 1: Intermac i Diamut wprowadzili fabrykę 4.0 do Mediolanu dzięki innowacyjnej technologii, zaawansowanemu oprogramowaniu i najnowocześniejszym narzędziom

Fot 2: Roberto Selci stoi dziś na czele rodzinnnej firmy Intermac, która od założenia w roku 1987 w Pesaro szybko osiągnęła pozycję światowego lidera. Obok stoi Błażej Wroński, szef firmy Mekanika, która od ponad dwóch dekad jest reprezentantem włoskiej technologii w Polsce

Fot 3: Podczas Vitrum 2021 nie zabrakło reprezentantów firmy Mekanika – autoryzowany przedstawiciel Grupy Biesse działa w Polsce od 1998 r. Na zdjęciu Błażej Wroński w towarzystwie klientów z Polski, DariuszA i Kamila Kwiatkowskich z firmy SZKŁOLAND.