Mario & Pablo

Firma z polskim kapitałem, od ponad 14 lat obecna w branży kamieniarskiej może się pochwalić sukcesywnie modernizowanym parkiem maszynowym. Za każdym razem inwestując w propozycje Grupy Biesse. I tylko w takie.

Jeszcze do niedawna podstawową maszyną kamieniarzy było CNC Master 33, w roku 2016 przybyła piła Donatoni JET 625, a z końcem minionego roku pojawił się najnowszy nabytek – boczkarka VELA 7.2 marki Montresor. Wszystkie maszyny zaprzęgnięto w bytomskim zakładzie do produkcji niemal seryjnej. Trzeba wiedzieć, że firma MARIO & PABLO z siedzibą i salonem w Krakowie oraz z zakładem produkcyjnym na Śląsku, jest w swym regionie pionierem w produkcji blatów kuchennych, łazienkowych elementów dekoracyjnych z wielu nowoczesnych materiałów. Firma w pełni z polskim kapitałem specjalizuje się dziś w produkcji i montażu blatów, schodów, obudów kominków oraz wszelkich nietypowych elementów z kamienia naturalnego i konglomeratów kwarcytowych.

– W nowoczesnej architekturze wnętrz, pierwsze skrzypce gra precyzja wykonania poszczególnych elementów składających się na całość aranżacji. Nasza produkcja oparta jest o najnowocześniejsze technologie, pozwalają one osiągnąć wysoką jakość i zawsze powtarzalną dokładność wyrobów, co przekłada się na zadowolenie klientów. W tym celu firma ciągle inwestuje w najnowocześniejszy park maszynowy. Ważną decyzją, która pozwoliła na realizację planów i osiągnięcie pozycji ważnego gracza na rynku kamieniarskim, było zakupienie maszyn CNC. Aby sprostać wymogom stawianym przez automatyzację produkcji w czasach niesamowitego awansu cyfrowych narzędzi, wybór mógł być tylko jeden – przybliża specyfikację swej firmy Paweł Domagała.

INTERMAC, DONATONI, MONTRESOR

Trzy propozycje włoskiego charakteru, geniuszu i pasji Grupy Biesse. A wszystkie modernizujące zakłady kamieniarskie w Polsce dzięki zaangażowaniu firmy Mekanika z siedzibą w Gorlicach, która nie bez powodu uchodzi za najbardziej rozpoznawalnego dostawcę maszyn sterowanych numerycznie.

– Centra obróbcze, piły CNC, waterjety – te i inne maszyny sterowane numerycznie w połączeniu z nowoczesnymi przenośnikami taśmowymi, systemami buforowania i magazynowania wychodzą naprzeciw wizji inteligentnej produkcji wywołanej cyfrową transformacją. Kluczem do rozwoju przemysłu jest integracja maszyn, ludzi i procesów w Internecie. To właśnie dlatego w branży kamieniarskiej uchodzimy za ambasadorów przemysłu 4.0. Na pewno jesteśmy najbardziej aktywnym reprezentantem wiodących producentów maszyn CNC do obróbki kamienia w Polsce, skoro tylko w roku ubiegłym zakontraktowaliśmy dostawy dla dużych i średnich firm produkcyjnych – wymienia walory sztandarowej propozycji Konrad Węgrzyn z firmy Mekanika.

Wracając do kompetencji MARIO & PABLO. Wybór sprawdzonego dostawcy maszyn był oczywisty. Profesjonalna obsługa firmy Mekanika i wieloletnia współpraca, pozwoliła szybko zrobić ofertę i precyzyjnie dokonać instalacji maszyny. Najnowszym nabytkiem była boczkarka VELA 7.2.

BOCZKARKA VELA 7.2 MARKI MONTRESOR
Maszyna miała swój debiut podczas targów Stone+tec 2018 w Norymberdze. Do dziś jest najnowszym dziełem inżynierów firmy Montresor założonej w 1958 roku w Villafranca we Włoszech, niedaleko Werony. Światowy lider w produkcji boczkarek zaproponował pionową maszynę umożliwiającą polerowanie płaskich elementów z granitu, kwarcu, ceramiki i marmuru o grubości od 10 mm do 60 mm za pomocą 7 głowic polerujących i 1-2 głowic do fazy góra i dół. Największym jej walorem jest innowacyjny system podwójnego pasa transmisyjnego.

– Ten gwarantuje perfekcyjną przyczepność wąskich elementów – poczynając od 45 mm, a też niezmiernie krótkich boków, bo nawet o wymiarze 80 mm. Maszyna opcjonalnie wyposażona jest w pionowe rolki ułatwiające obróbkę wysokich elementów oraz wrzeciono do kalibrowania i nacinania – przybliża walory maszyny Konrad Węgrzyn z Mekaniki.

Głowice poradzą sobie z drobnymi wadami w cięciu lub niewielkimi nierównościami. Inżynierowie z firmy Montresor zadbali o optymalną ochronę części mechanicznych i urządzeń przed wodą i zanieczyszczeniami. Centralny, ręczny system smarowania ukryto za osłonami ze stali nierdzewnej. Maszynę dostarczyła firma Mekanika – wiodący dostawca maszyn CNC do obróbki kamienia w Polsce. Podobnie jak większość maszyn CNC oferowanych przez Mekanikę, także ta posiada funkcję teleserwisu. Narzędzia diamentowe Ø 130 mm gwarantują precyzyjną i równą fazę nawet w przypadku różnic grubości obrabianych materiałów.

Mowa o urządzeniu pozwalającym zaspokoić najróżniejsze potrzeby wymagających kamieniarzy. Obsługa maszyny realizowana jest za pomocą dotykowego panelu. Ten o przekątnej 7,5 cala służy do ustawienia maszyny, programowania prac częściowych (4 strefy pracy) oraz kontroli statystyki pracy.

– Możemy na panelu podejrzeć ustawienia i wizualizację prędkości taśmy, a także w przypadku ewentualnych błędów poznać diagnozę stawianą przez oprogramowanie maszyny – chwali łatwość obsługi Paweł Domagała z firmy MARIO & PABLO.

Podobnie jak większość maszyn CNC oferowanych przez Mekanikę, także ta posiada funkcję teleserwisu, dzięki czemu wiele ewentualnych usterek czy nawet błędów operatora można usunąć zdalnie w bardzo krótkim czasie. Skoro maszyna w zakładzie jest podłączona do sieci internetowej, technicy z Gorlic przeprowadzą zdalną analizę możliwych błędów i dokonają oceny prawidłowości parametrów zawartych w programach obróbki. Zdobycze IT są skądinąd wykorzystywane skwapliwie na czas pomiarów dokonywanych u klientów odkąd kamieniarze z firmy MARIO & PABLO są w posiadaniu skanera Prodim Proliner 8. Ten też dostarczyła firma Mekanika.

– Inwestycja w najnowocześniejszą technikę pomiarową optymalizuje czas wizyty u klienta i pracy pomiarowca. Pozwala ona również na szybką wycenę i zaplanowanie pracy boczkarki podczas realizacji zlecenia – dodaje Paweł Domagała.

Firma Mario & Pablo oferuje szeroki wybór materiałów do wyrobu blatów, schodów, obudów kominków oraz wszelkich nietypowych elementów. Niezależnie od zlecenia, boczkarka VELA 7.2 jest kompatybilna z innymi urządzeniami, co pomaga w sprawnym pomiarze, wycenie i montażu.

Fot. Mario & Pablo