Przyjedź na jazdę próbną do showroomu MEKANIKI
Gdzie mieści się największe centrum pokazowe na świecie, w którym mógłbyś przetestować produkcję swoich wyrobów z kamienia na najnowocześniejszych maszynach? Całkiem niedaleko – w nowo otwartej hali TekLab w Warszawie. To drugi po MekLabie w Gorlicach showroom maszyn oferowanych przez firmę MEKANIKA.
Pierwsze centrum pokazowe Mekaniki pod nazwą MekLab otwarto zaledwie rok temu w Gorlicach.
– Bardzo szybko się okazało, że to strzał w dziesiątkę – mówi Błażej Wroński z firmy MEKANIKA. – Producenci planujący inwestycje w nowe maszyny do obróbki kamienia mogli odtąd przyjeżdżać do naszej siedziby, by zobaczyć na żywo, jak pracują włoskie maszyny takich marek jak Intermac, Montresor, Donatoni, Sassomecchanica, Enkong czy Claudio Turrini.
JAZDA PRÓBNA W SALONIE
Z czasem MEKANIKA wprowadziła również możliwość testowania maszyn z wykorzystaniem materiału i projektów klientów. – Zanim klient zdecydował się „przesiąść” ze zwykłej obrabiarki na włoskie centrum obróbcze, mógł przyjechać i spróbować wykonać własny wzór wyrobu na maszynie stojącej w naszym MekLabie. Wyciągał z kieszeni pendrive z plikiem CAD, uruchamialiśmy produkcję i mógł na własne oczy porównać dotychczasowy wyrób z jakością cięcia, nawierceń, graweru, jaką oferuje cyfrowa technologia naszych maszyn – wspomina Błażej Wroński.
NOWA LOKALIZACJA W WARSZAWIE
Przez te dwa lata przez centrum pokazowe w Gorlicach przewinęło się kilkuset przedsiębiorców, zarówno rzemieślników, jak i przedstawicieli dużych koncernów.
– Wśród klientów byli też producenci mebli kuchennych i łazienkowych albo schodów, których interesowały zarówno maszyny do obróbki blatów kamiennych, jak i drewna czy płyt drewnopochodnych, które są w ofercie naszej spółki matki, firmy TEKNIKA w Warszawie – dodaje Błażej Wroński. – Wspólnie stworzyliśmy więc wyjątkowe miejsce na mapie świata, to jest największe stałe centrum pokazowo-szkoleniowe dla naszej branży otwarte w sierpniu tego roku w Warszawie.
Na powierzchni wystawienniczej prawie 3500 m2 ustawionych jest aż sto maszyn gotowych do prób, z wydzieloną częścią z maszynami do obróbki kamienia.
Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się testy na stole Genius RS-A, który służy do precyzyjnego cięcia m.in. bardzo modnych spieków kwarcowych i materiałów ceramicznych.
– Jest to maszyna sterowana numerycznie wykonująca formatowanie dużych płyt z cyfrową precyzją i szybkością nieporównywalną ze zwykłą pilarką. Inteligentne oprogramowanie do nestingu „podpowiada”, w jaki sposób rozmieścić elementy na arkuszach szkła, by optymalnie wykorzystać jego powierzchnię – mówi Błażej Wroński.
W warszawskim showroomie można również zapisać się na testy innych maszyn Intermaca, m.in. dwóch centrów obróbczych: Master 23 i Master 38.5, co pozwoli optymalnie dobrać zakup maszyny poprzez porównanie nie tylko ceny i gabarytów, ale i realnych możliwości obróbczych.
Już od wejścia do hali maszyn uwagę przyciąga sterowana numerycznie piła Donatoni Jet 625 – to jedna z najlepiej sprzedających się maszyn w polskiej branży kamieniarskiej. – Ze względu na ogromne zainteresowanie model ten mamy dostępny zarówno w showroomie w Warszawie, jak i Gorlicach – mówi Błażej Wroński.
DORADCY TECHNICZNI
Na klientów chcących przetestować na nich swoje projekty, z wykorzystaniem własnych surowców, czeka również profesjonalna kadra techniczna. Specjaliści TekLab omówią dokładnie specyfikację techniczną danej maszyny, pomogą we wprowadzeniu danych, uruchomieniu odpowiedniego programu produkcyjnego.
Druga w Polsce, warszawska lokalizacja showroomu maszyn oferowanych przez MEKANIKĘ jest dogodna szczególnie dla klientów w Polsce centralnej i północnej. Centrum pokazowe TekLab mieści się w sąsiedztwie lotniska Okęcie, tuż przy zjeździe z autostrady.
– Nasze showroomy w Warszawie i Gorlicach zaprojektowaliśmy nie tylko jako przestrzeń wystawienniczą i miejsce testowania maszyn, ale również sale szkoleniowe dla operatorów czy pokoje do rozmów biznesowych – mówi Błażej Wroński. – Jeśli klient zdecyduje się na zakup maszyn, to zanim trafi ona do jego zakładu, przyszli operatorzy już mogą się szkolić w naszej Akademii, by płynnie rozpocząć produkcję po uruchomieniu przez nas maszyn.
AKADEMIA DLA TECHNIKÓW
Pracownicy techniczni, szefowie utrzymania ruchu również mogą korzystać z zaplecza centrów pokazowych MEKANIKI, by podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywać wiedzę na temat nowych technik obróbki.
– W naszym oddziale w Gorlicach można szkolić się między innymi z zakresu nowych technologii obróbki kamienia metodą waterjet czy też zapoznać się z działaniem sterowanych numerycznie centrów obróbczych, pił, szlifierek, boczkarek albo oczyszczalni – mówi Paweł Szczepanik, doradca klienta w gorlickim showroomie.
– Z naszymi klientami prowadzimy też warsztaty na temat nowoczesnej obróbki kamienia, poruszając m.in. aspekty oszczędności energii czy też ograniczenia ścieków i innych wyzwań, przed którymi stoją firmy z branży kamieniarskiej.
TUTAJ TARGI TRWAJĄ CAŁY ROK
MEKANIKA od lat uczestniczy w wielu imprezach targowych, m.in. w Poznaniu, gdzie prezentowała kilka razy w roku maszyny pracujące na różnych materiałach: kamieniu naturalnym czy modnych syntetykach.
– Teraz targi trwają dla nas cały rok i przez cały rok możemy spotykać się z klientami przy pracujących maszynach – podkreśla Błażej Wroński. – Jest ich znacznie więcej, a ilość maszyn, duża przestrzeń showroomu i indywidualny termin spotkania dają znacznie bardziej komfortowe warunki dla naszych klientów niż stoisko targowe.
W ostatnim czasie showroom w Gorlicach odwiedziła grupa ośmiu pracowników jednego z zakładów kamieniarskich, w którym wciąż dominuje praca ręczna. W planach firmy jest zakup piły Donatoni, centrum numerycznego Master oraz urządzenia do wykonywania pomiarów i projektów Prodim. Wszystkie te maszyny są przez cały rok gotowe do pokazów i testowania w MekLabie, więc pracownicy mogli się przekonać, jak wyraźnie poprawi się komfort ich pracy po instalacji tych maszyn w ich zakładzie.
– Możliwość samodzielnej konfiguracji programu produkcyjnego na stanowisku operatora z wykorzystaniem nowoczesnego dotykowego ekranu była prawdziwą „jazdą próbną” niczym w salonie samochodowym – wspomina właściciel zakładu. – Mogliśmy na centrum obróbczym wykonać własny projekt, który od lat robimy, wykorzystując narzędzia ręczne. Efekt był niesamowity. To, co pracownik wykonuje w ciągu ośmiu godzin pracy, głowica CNC przy użyciu narzędzi do grawerowania wykonała w ciągu kilkunastu minut. To trzeba zobaczyć na żywo, by mieć pewność, że czas na zmiany w firmie.
Fot. MEKANIKA