Produkcja płyt granitowych – trak wielolinowy Gaspari

Piramida – jeden z polskich liderów w wydobyciu i obróbce kamienia – zakupił wielolinowy trak włoskiej firmy Gaspari. Dzięki inwestycji zwiększyła się wydajność i elastyczność produkcji oraz jakość produktów.

Firma Piramida z okolic Strzegomia jest producentem wyrobów granitowych, zarówno gotowych jak i produkowanych na zamówienie. Eksploatuje własny kamieniołom i wydobywa przede wszystkim duże bloki granitowe. Wydajność produkcyjna firmy wynosi obecnie 20 tys. m2 płyt miesięcznie. W porównaniu do okresu sprzed zakupu maszyny wzrosła ona 10 tys. m2. Piramida produkuje również 30 tys. ton kostki rocznie oraz duże ilości krawężników.

– Produkujemy przede wszystkim na eksport. Około 70 proc. naszej produkcji trafia na rynek niemiecki i szwajcarski. Tak znaczny udział eksportu stał się możliwy dzięki podniesieniu jakości wyrobów poprzez systematyczną modernizację parku maszynowego – mówi Tomasz Solima z firmy Piramida – Zakup nowoczesnego traka wielolinowego Gaspari jest kolejnym krokiem w kierunku zastąpienia traków wielopiłowych starej generacji nowoczesną technologią – dodaje.

Wielolina GMW 700 marki Gaspari służy w firmie Piramida do cięcia płyt z bloków kamiennych różnej grubości. Najczęściej są to płyty o grubości 2, 3, 4 i 5 cm, przeznaczone dla branży budowlanej. Maszyna, oprócz zwiększenia jakości produktów, wpłynęła bezpośrednio na zwiększenie wydajności produkcji i skrócenie terminów realizacji płyt cienkich o grubości 2 i 3 cm.

– Do zakupu maszyny marki Gaspari przekonały nas przede wszystkim jakość wykonania, w tym stabilna konstrukcja, zastosowane rozwiązania technologiczne oraz ugruntowana na rynku pozycja producenta

– mówi Tomasz Solima.

Polskim dystrybutorem maszyn marki Gaspari jest firma Mekanika. Jej przedstawiciele chwalą trak wielolinowy GMV 700 przede wszystkim ze względu na jego elastyczność i wydajność.

– Maszyna ta jest idealną odpowiedzią na potrzebę zwiększenia elastyczności i wydajności firm rynku kamieniarskiego. Można powiedzieć, że równoważy te dwie cechy, ponieważ pozwala na produkcję wyrobów o szerokiej gamie grubości, przy jednoczesnym krótkim terminie realizacji – mówi Konrad Węgrzyn z firmy Mekanika.

Trak wielolinowy Gaspari łączy w sobie najnowsze, dostępne technologie oraz innowacje. Dzięki temu jest prosty w obsłudze i niezawodny, jak wszystkie maszyny marki Gaspari. Maszyna z łatwością pozwala na zmianę grubości produkowanych płyt i przeprowadza obróbkę zgodnie z zadanymi parametrami oraz 100 procentową powtarzalnością wymiarów poszczególnych produktów.

Dane techniczne traka wielolinowego GMV 700

Rozmiary maks. bloku: długość – 3500 mm, wysokość – 2200 mm;

Silnik opadu cięcia: 7,5 kW (28 Nm.);

Silnik deszczownicy: 1,5 kW;

Silnik główny: 131 kW;

Silnik sterujący napinaczami: 4 kW;

Prędkość przesuwu pionowego: od 0 do 0,3 m/min;

Prędkość obwodowa linki: od 20 do 32 m/s;

Maksymalna szerokość bloku: 700 m;

Maksymalna ilość lin: 24 szt.