Postawili na e-commerce
24-latek na kierowniczym stanowisku 30-osobowej firmy kamieniarskiej? To bodaj najlepszy dowód, że maszyny dostarczone przez firmę Mekanika są zaprojektowane, by cieszyć pokolenie przywykłe do korzystania z cyfrowych rozwiązań.
Firma LAPIS z Gołanic (k. Leszna) jest dynamicznie rozwijającym się producentem wyrobów z kamienia naturalnego dedykowanych do sektora budowlanego oraz dla klientów indywidualnych. Oczywiście, że awans w gronie najnowocześniejszych firm dokonał się z inwestycjami w park maszynowy. Pierwsza z pił Donatoni Jet pracuje w firmie Lapis od 4 lat. Od 2 lat także boczkarka Montresor Vela 7.2. Druga z pił – także Donatoni Jet – została uruchomiona we wrześniu 2020r.
– To przepaść, gdy mieć na uwadze na jak funkcjonalnych maszynach pracujemy. I jak produktywnych. Dość powiedzieć, że wskaźnik produktywności znacząco podnieśliśmy. A trzeba wiedzieć, że jeszcze 5 lat temu produkowaliśmy około 300-500 mb parapetów miesięcznie, w roku ubiegłym 15 raz więcej, a w tym będzie kolejny rekord, bo uruchomiliśmy już drugą zmianę! Co nas szczególnie cieszy? Otóż mamy bardzo wysoki
współczynnik produkcji liczonej na osobę, a przecież zatrudnienie w firmie wzrosło w przeciągu roku z 20 do 30 osób – mówi Łukasz Kurpisz, który wraz ze swoim wspólnikiem Bartoszem Nijakim ma ambicję stać się na polskim rynku wiodącym dostawcą gotowych wyrobów kamieniarskich do sektora budowlanego.
Obaj przedsiębiorcy od początku postawili na młodą i wykształconą kadrę pracowników. Dość powiedzieć, że kierownikiem produkcji jest tu… 24-latek. Absolwent studiów na wydziale automatyki maszyn CNC. I nic dziwnego, bo maszyny dostarczone przez firmę Mekanika są po prostu stworzone dla młodego pokolenia. Pora przybliżyć walory obu pił i boczkarki.
Donatoni Jet i Montresor Vela 7.2
To skądinąd dwie z trzech najlepszych marek skupionych w Polsce pod parasolem zaufanego partnera, który z liczbą 32 pracowników zapewnił branży kamieniarskiej najszerszą sieć dystrybucyjną i wszechstronne wsparcie. Mowa tu oczywiście o firmie Mekanika.
– Oprogramowanie opracowane przez nasz zespół doświadczonych, wewnętrznych inżynierów w pełni integruje się z naszymi maszynami, umożliwiając tworzenie projektów w kilka kliknięć, bez ograniczeń. Technologia symulacji obróbki zapewnia podgląd obrabianego elementu, co pozwala na pełną kontrolę nad procesem produkcji, zanim element dotrze do maszyny – przybliża walory nowatorskiego oprogramowania Daniel Włoczewski, Mekanika.
A też zawsze operatorzy maszyn mogą liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne konsultantów pracujących w firmie Mekanika. I nic dziwnego. Najnowocześniejsza technologia opracowana dla nowej gamy centrów obróbkowych nadal stawia operatora w centrum konstrukcji maszyny, ale zapewniając najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa bez uszczerbku dla wydajności i elastyczności obróbki.
W pierwszym rzędzie produkcja zaczyna się od zaangażowana piły Donatoni Jet 625. Wybór takiej a nie innej okazuje się w pełni uzasadniony. Wszechstronny, niebywale precyzyjny automat do wykonywania cięć na wymiar, frezowania i wiercenia z powodzeniem zmodernizował park maszynowy niedużych zakładów kamieniarskich. Dość powiedzieć, że na całym świecie pracuje już ponad 1,5 tys. pił Donatoni Jet. Szybkie i powtarzalne cięcia, nie tylko proste, ale także pod różnymi kątami, czy cięcia łukowe to mocny atut piły mostowej Donatoni JET 625.
Ten najnowszy nabytek w firmie Lapis skrywa bardzo funkcjonalne oprogramowanie, tzw. book-maching, czyli pasowanie „przejść między elementami”.
– Indywidualny wzór przypominający smugi, tak charakterystyczne dla kamienia Viscont White, nie stanowią problemu, gdy aktywować funkcję, która pozwala uzyskać natychmiastową wizualizację elementów do wycięcia i pola roboczego wybranego slaba – przybliża walor oprogramowania Marek Kasprzyk, kierownik produkcji w firmie Lapis.
– Bywają przypadki, że ktoś prócz blatu kuchennego, chce ułożyć taki dekor także na ścianie. Dzięki owej funkcji można idealnie skomponować całość w jeden rysunek. Niemniej funkcjonalny jest skaner zdjęć, która pozwala szablony dostarczone przez klientów przekształcić w program graficzny – finalnie powstaje rysunek interpretowany przez piłę.
Słów kilka o boczkarce VELA 7.2 marki Montresor. Pionowa maszyna umożliwia polerowanie płaskich elementów z granitu, kwarcu, ceramiki i marmuru o grubości od 5mm do 60 mm za pomocą 7 ruchomych głowic. Największym jej walorem jest innowacyjny system podwójnego pasa transmisyjnego. Ten gwarantuje perfekcyjną przyczepność wąskich elementów.
– Wybór tej a nie innej był podyktowany łatwością obróbki niesłychanie małych elementów. Może to być przysłowiowa kostka o wymiarach 10×10 cm, czy cokolik o długości raptem 20 cm – za każdym razem nie trzeba angażować piły. Konkurencyjne boczkarki wymagałyby obróbki większych elementów, które potem należałoby rozkroić na pile, by powtórnie obrobić krawędzie – podkreśla kierownik produkcji w firmie Lapis.
I od razu dodaje, że kolejną przewagą boczkarki dostarczonej przez Mekanikę jest łatwość obróbki wybitnie cienkich płyt – nawet takich o grubości 5 mm. Walor to nie do przecenienia, gdy chcieć obrabiać np. spieki kwarcowe.
Najwyższa i potwierdzona satysfakcja klientów
Wspomnieliśmy, że firma LAPIS z Gołanic to producent w branży kamieniarskiej, który wyróżnia się pod wieloma względami od konkurentów. Tak liczna dziś załoga to aż cztery kobiety. Młode dziewczyny odpowiedzialne są za zamówienia on-line. Dostawa ekspresowa – to obietnica, która najbardziej bodaj cieszy każdego, kto trafi na witrynę www.lapis-gold.pl, gdzie klient korzysta z bardzo intuicyjnego formularza. Zakupy on-line rozpoczynają się od wyboru materiału i decyzji: parapet zewnętrzny lub wewnętrzny. Wystarczy odtąd uzupełnić parametry techniczne (grubość, szerokość, długość). Jeden czy więcej – dzięki ekspresowej dostawie, zamówienie trafi do klienta nawet w przeciągu 3 dni! I co nie bez znaczenia, taka propozycja cieszy się najwyższą oceną (5.0) w zasobach Google. A jest się czym chwalić, skoro taką laurkę wystawiło już ponad 400 zadowolonych klientów.
Fot. Lapis