Dla maksymalizacji wydajności biznesowej
To, co pracownik tradycyjnego zakładu kamieniarskiego wykonuje w ciągu przysłowiowej dniówki, głowica CNC przy użyciu narzędzi do grawerowania wykona w ciągu kilkunastu minut. To trzeba zobaczyć na żywo, by dojść do wniosku, że czas na zmiany w firmie. Obawy największych sceptyków przed modernizacją parku maszynowego najskuteczniej obala jedna firma w Polsce.
Niedościgniony poziom myśli technologicznej i wszechstronnego wsparcia? Maszyny obróbcze CNC – zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i kompletne linie produkcyjne są w Polsce domeną znanej firmy z siedzibą w Gorlicach. To Mekanika, która dziś z liczbą 32 pracowników zapewniła branży kamieniarskiej najszerszą sieć dystrybucyjną. To pod parasolem tej firmy znajdziemy szczytowe osiągnięcia w dziedzinie cięcia i obróbki kamienia.
Z liczbą ponad 1200 instalacji w Polsce firma Mekanika nie ma sobie równych w branży kamieniarskiej. I nie ma w tym cienia przesady, że każdego dnia gdzieś w kraju dział serwisu Mekanika montuje kolejną maszynę bądź urządzenie. W tym czasie specjaliści firmy z siedzibą w Gorlicach przygotowują kolejną kompleksową obsługę inwestycji. Co nie bez znaczenia dla kolejnych przedsiębiorców, te co bardziej odważne swym rozmachem, inwestycje wznoszące rodzinne zakłady kamieniarskie na poziom „rewolucji 4.0”, są hojnie dofinansowywane z funduszy unijnych na innowacyjność w branży kamieniarskiej.
Od debiutu centrum pokazowego w Gorlicach przewinęło się kilkuset przedsiębiorców, zarówno rzemieślników, jak i przedstawicieli dużych koncernów. To tu od 3 latach działa największe stałe centrum pokazowo-szkoleniowe. A przecież firma Mekanika jest także cenionym dostawcą narzędzi.
Jak przyspieszyć cyfrową transformację?
W świecie opartym na technologiach cyfrowych każda branża powinna się przygotować na szybkie zmiany, a każde przedsiębiorstwo musi reagować na nowe potrzeby swoich klientów szybciej niż kiedykolwiek. Pandemia COVID-19 doprowadziła do wzrostu liczby projektów cyfrowych. Do zdecydowanie większej części zdobyczy cyfryzacji warto po prostu przywyknąć. I potwierdzą to użytkownicy maszyn CNC skonfigurowanych przez czołowego dostawcę – firmę Mekanika. Możliwość samodzielnej konfiguracji programu produkcyjnego na stanowisku operatora z wykorzystaniem nowoczesnego dotykowego ekranu to dziś po prostu „jazda obowiązkowa”. Bardzo zresztą przyjemna i rentowna!
Ponad 1200 instalacji w Polsce to chlubny wynik. Co ciekawe, największą popularnością od dobrych kilku lat cieszy się jedna z propozycji sygnowana jakością marki Donatoni. Rokrocznie branża kamieniarska modernizuje się w sposób znaczący dzięki dwudziestu maszynom tego giganta rynku. I wielce prawdopodobne, że ten trend nie osłabnie.
– Już w tym momencie, a liczba zadowolonych klientów wciąż przecież rośnie, nasza lista referencyjna to 72 maszyn Donatoni zainstalowanych w Polsce. Nie minął pierwszy kwartał roku 2021, a już mamy zaliczkowanych kilka nowych, więc o ile tempo nie spadnie, to ten rok zapowiada się bardzo ciekawie – oznajmia Paweł Szczepanik z firmy Mekanika.
Donatoni wprowadza istotną zmianę jakościową. Zdecydowanie ważniejsze są zdolności umysłowe pracownika zawiadującego maszyną CNC. Maszyna Donatoni Jet 625 otrzymała Złoty Medal targów Stone 2018 w Poznaniu. Nie tylko eksperci zasiadający w jury konkursowym doceniają jej innowacyjność.
– To przede wszystkim kolejni nabywcy, pytani przez nas o doświadczenia po zakupie tej pilarki CNC, wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Piła, która z powodzeniem zastępuje centrum obróbcze. Nie znamy lepszego od Donatoniego. JET 625 – kombajn, który pracuje „za trzech”… – te i podobne wrażenia dowodzą jak bardzo rewolucyjna to maszyna, gdy „przesiąść się” ze zwykłej obrabiarki na dotykowy ekran komputera. Resztę? Wykonuje sama! – dodaje Paweł Szczepanik.
Odeszło w zapomnienie przesuwanie ręczne i pozycjonowanie ciężkich płyt. Co więcej. W razie jakichkolwiek usterek operator może liczyć na bardzo satysfakcjonujące wsparcie. A jakże – w wydaniu on-line! To dlatego też Donatoni JET 625 tak bardzo przypadła do gustu młodemu pokoleniu fachowców. Wystarczy sesja zdalna utworzona poprzez połączenie sieciowe z serwisantami firmy Mekanika.
Duże kamienne bloki podczas numerycznej obróbki
No dobrze, a co czyni pilarkę Donatoni tak wszechstronnym i precyzyjnym automatem do wykonywania cięć na wymiar, a też frezowania i wiercenia? Zacznijmy od tego, że korpus piły mostowej wykonany jest ze stali ocynkowanej ogniowo. I choć to potężne urządzenie o niemal nieograniczonych możliwościach obróbczych i ogromnej mocy cięcia, to owa maszyna CNC nie wymaga żadnych prac fundamentowych – w razie potrzeby można ją przenieść do innego miejsca w hali.
Maszyna Donatoni JET 625 jest wyposażona w diamentową tarczę tnącą o średnicy 625 mm, dzięki której może wykonywać cięcia w płytach kamiennych i w konglomeratach o grubości nawet 20 cm. Za precyzję i szerokie możliwości cięcia oraz frezowania odpowiada system sterowania cyfrowego (CNC).
– Obróbka odbywa się w pięciu osiach, które są w pełni interpolowane, co tworzy niemal nieograniczone możliwości realizacji pilnych zadań do wykonania poprzez komendy programu CAM – podkreśla doradca klienta z firmy Mekanika.
Nad stołem, w górnej części maszyny umieszczone są kamery, które służą do wykrywania przerostów i użylenia w płytach. Współpracują one z dedykowaną aplikacją umożliwiającą optymalizację cięcia płyty i wykorzystanie w pełni jej wymiarów, eliminując ewentualne defekty płyty lub jej niepożądane “użylenie”. Plik wykonawczy DXF może być generowany zarówno z zewnętrznego programu CAD/CAM, jak również ze specjalnego programu Parametrix i importowany do maszyny przy pomocy USB czy np. firmowej sieci wewnętrznej.
Czy od wspomnianej pilarki JET 625 można oczekiwać jeszcze więcej? Owszem, gdy doposażyć jej głowicę w dodatkowe elektrowrzeciono boczne.
Donatoni Jet 625 dozbrojona w Tools+
Pionowe elektrowrzeciono boczne pozwala operatorowi na używanie narzędzi diamentowych o małych średnicach z mocowaniem ½ cala (z prawym gwintem). Ten sprytny uchwyt napędzany silnikiem o mocy 2,5 kW docenimy podczas realizacji cięć „na przejścia”, podczas wykonywania wierceń pełnych i niepełnych czy po prostu prac naprzemiennych (z wykorzystaniem frezów i tarczy). Wiertła o średnicy do 35mm, tarcze wybierające czy frezy palcowe – za każdym razem pionowe elektrowrzeciono boczne obraca się niezależnie od tarczy. Opcja doposażenia o nazwie Tools+ ma też tę zaletę, że skrywa system pneumatyczny, który dosłownie „wyrzuca odpad” kamienny po wykonaniu wiercenia. To zresztą bardzo trwałe wrzeciono. Obrotowe złącze umieszczone z tyłu silnika pozwala chłodziwu dotrzeć do wnętrza narzędzia.
Nietrudno zgadnąć, że największą zaletą takiego dozbrojenia maszyny jest oszczędność czasu. Nie trzeba już przezbrajać głowicy Donatoni Jet 625. Skądinąd firma Mekanika dostarcza wysokiej jakości narzędzia, by wspomnieć frezy o dużej ilości nasypu, które gwarantują bardzo efektywną pracę. Portfolio narzędzi uzupełniono niedawno o piłę tarczową o średnicy 400 mm o wiele mówiącej nazwie Shark. To doskonałe narzędzie gwarantujące jakość cięcia. Diamentowa tarcza rozcina płyty nie tylko w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, ale także skośnie. Dobrze radzi sobie pracując na czas cięć krzywoliniowych. Jest tak sprytna, że wycina łuki i koła, profiluje i wygładza krawędzie.
Fot. Mekanika