Szybkie i powtarzalne cięcia, nie tylko proste, ale także pod różnymi kątami i łukowe to mocny atut piły mostowej Donatoni JET 625, który jest szczególnie cenny podczas obróbki elementów wykończenia wnętrz, takich jak blaty czy parapety. Przekonała się o tym firma Danstone z Piaseczna.

Chociaż w parku maszynowym firmy Danstone znajdują się już dwie pilarki, w tym jedna trzyosiowa, ich możliwości obróbcze okazały się niewystarczające na potrzeby produkcji blatów, okładzin ściennych czy elementów posadzek w przedsiębiorstwie z Piaseczna, którego tradycja sięga 1957 roku.

Daniel Długołęcki właściciel firmy Danstone przyznaje, że zakup nowej piły mostowej Donatonii miał na celu głównie poprawę wydajności produkcji, w związku z dużym zainteresowaniem klientów wyrobami nie tylko z kamienia naturalnego, ale również materiałów ceramicznych czy konglomeratów kwarcowych.

– Zdecydowałem się na pięcioosiową piłę mostową JET 625 włoskiej marki Donatoni, którą zakupiliśmy ze środków własnych – mówi Daniel Długołęcki. – Chociaż maszyna pracuje w naszym zakładzie dopiero od grudnia ub.r., ma bardzo dobre wyniki i już zdążyliśmy się przekonać, że jest trafioną inwestycją. Cięcie odbywa się zdecydowanie szybciej niż na starszych pilarkach, a dodatkowo odznacza się  wysoką precyzją i ma szerokie możliwości cięcia, w tym także skomplikowane, które są tradycyjnie wykonywane na centrach obróbczych.

Zanim maszynę dostarczyła do zakładu w Piasecznie firma Mekanika, przedstawiciel marki Donatonii w Polsce oraz Daniel Długołęcki odwiedzili miejsca referencyjne, gdzie już cięciem kamienia zajmowała się maszyna z Włoch.

 – Postanowiłem pojechać do zakładów, w których piła mostowa Donatoniego już pracowała. Co innego słuchać informacji o zaletach maszyny z ust przedstawiciela handlowego, a co innego usłyszeć pozytywne opinie od operatorów, którzy bezpośrednio z maszyną pracują i często mają porównanie także do innych tego typu urządzeń. Ich rekomendacje były dla mnie najważniejszym argumentem.

 

Jedna maszyna do wielu zadań

Chociaż piła JET 625 pracuje „za trzech” i z powodzeniem mogłaby zastąpić pozostałe pilarki, nadal są one eksploatowane, aby nadążyć z realizacją zamówień. Moda na naturalny kamień w aranżacji wnętrz przekłada się na duży popyt i rosnącą ilość zamówień. W portfolio firmy Danstone oprócz blatów kuchennych i łazienkowych, dostępne są również posadzki, okładziny ścienne, schody czy obudowy kominkowe.

Duże kamienne bloki to spore wyzwanie, z którym doskonale radzi sobie JET 625. Maszyna jest wyposażona w diamentową tarczę tnącą o średnicy 625 mm, dzięki której może wykonywać cięcia w płytach kamiennych i z konglomeratów o grubości nawet 20 cm. Za precyzję i szerokie możliwości cięcia oraz frezowania odpowiada system sterowania cyfrowego (CNC).

– Obróbka odbywa się w pięciu osiach, które są w pełni interpolowane, co tworzy niemal nieograniczone możliwości realizacji pilnych zadań do wykonania, poprzez komendy programu CAM – mówi Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA.  – Sterowana komputerowo tarcza diamentowa jest w stanie nie tylko dokonywać rozkroju płyt kamiennych w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, ale także ciąć skośnie, pod kątem oraz podjąć się zadania cięcia krzywoliniowego: wycinać łuki i koła czy zaoblać krawędzie.

Czyni to pilarkę Donatoni wszechstronnym precyzyjnym automatem zarówno do  wykonywania cięć na wymiar, frezowania i wiercenia.

– To ogromny atut maszyny, gdyż pierwsze formatowanie płyty jest już jednocześnie kolejnymi etapami obróbki, ponieważ otrzymuje się produkt, który wymaga praktycznie już tylko doszlifowania i ewentualnie dowiercenia dodatkowych otworów, a w naszej firmie są one wykonywane rzemieślniczo przy pomocy narzędzi ręcznych. Skoro na jednej pile można wykonywać tak wiele zaawansowanych czynności, łącznie z wycinaniem otworów pod ceramikę łazienkową czy kuchenne AGD, nie ma na razie potrzeby inwestowania w

centrum obróbcze.

 

Wielki korpus – wielkie możliwości

Korpus piły mostowej wykonany jest ze stali ocynkowanej ogniowo. Choć to potężne urządzenie o równie wielkich

możliwościach obróbczych i ogromnej mocy cięcia, to jego konstrukcja nie wymaga żadnych prac fundamentowych a maszyna jest mocowana bezpośrednio do posadzki. To przekłada się na szybkość montażu, ale również brak konieczności spełnienia skomplikowanych procedur prawa budowlanego przed jej instalacją. Samonośna konstrukcja monoblokowa piły ma również inną zaletę – w razie potrzeby można ją przenieść do innego miejsca na hali.


Optymalizuje cięcie i wykrywa defekty

Obrabiane płyty układane są na stole uchylnym hydraulicznie (w zakresie od 0 o do 85o), pokrytym drewnem, o bardzo dużej powierzchni roboczej wynoszącej 3800 x 2500 mm.

Jego nośność wynosi aż 1650 kg. Nad stołem, w górnej części maszyny umieszczone są kamery, które służą do wykrywania przerostów i użylenia w płytach. Współpracują one z dedykowaną aplikacją umożliwiającą optymalizację cięcia płyty i wykorzystanie w pełni jej wymiarów, eliminując ewentualne defekty płyty lub jej niepożądane “użylenie”. Plik wykonawczy DXF może być generowany zarówno z zewnętrznego programu CAD/CAM, jak również specjalnego programu Parametrix i importowany do maszyny przy pomocy USB, firmowej sieci wewnętrznej lub sieci internetowej.

Stół współpracuje również z czujnikiem pomiaru grubości płyty. Uśredniony, wykryty rozmiar jest przesyłany do maszyny sterowanej numerycznie, która natychmiast aktualizuje parametry pracy.

Przesuw materiału  odbywa się przy pomocy kół zębatych i prowadnic, sterowanych silnikiem bez szczotkowym i reduktorem o wysokiej precyzji. Przesuw na mostach bocznych realizowany jest przy pomocy prowadnic liniowych, które są szczelnie zabezpieczone.

 

 

Odczytuje dwuwymiarowe szablony

Pracująca w zakładzie w Piasecznie piła JET 625 jest wyposażona w głowicę Tools, która pozwala operatorowi zamontować nie tylko tarczę, ale również inne narzędzie diamentowe: wiertła, tarcze wybierające czy frezy palcowe. Narzędzia mocowane są na “lewym gwincie”. System pneumatyczny umożliwia przesuwanie kamienia podczas wycinania otworu na kilka przejść.

Na głowicy maszyny znajduje się laserowy system odczytywania dwuwymiarowych szablonów liniowych lub łukowych. Program w czasie realnym kreuje rysunek (plik dxf.) na monitorze maszyny. Kończąc zaznaczanie punktów operator może wykonać cięcie przy użyciu Parametrix, zapisać plik na komputerze maszyny w celu jego ponownego wykorzystania lub poprzez USB zapisać go na pendrive w celu łączenia go z innymi plikami wykorzystując do tego software wewnętrzny  .

Silnik o mocy 13/S6 jest kontrolowany z pomocą falownika. Panel kontrolny, zamocowany na przesuwanym wysięgniku, jest wyposażony w kolorowy ekran dotykowy 15” i wejście USB do importu plików dxf. 

 

Teleserwis – mocny atut

Kontrolę nad prawidłowym wykonywaniem profilowania liniowego, łukowego, wklęsłego i wypukłego, zarówno tarczą w pionie jak i w poziomie sprawuje oprogramowanie ISOGAG. Obróbka może zostać wykonana jako zgrubna, wygładzająca lub łączona. Program jest tworzony z biblioteki profili, która jest bardzo szybko edytowalna w zależności od wymiarów danego profilu i zapisywana jako nowy profil.

Komputer sterujący wyposażony jest w modem do zdalnego dostępu do maszyny. Takie rozwiązanie umożliwia zdalną diagnostykę i usuwanie usterek oraz aktualizację parametrów i oprogramowania co znacząco zmniejsza koszty i czas serwisowania. Teleserwis to jeden ze znaków rozpoznawczych i atut firmy Mekanika.

Plany inwestycyjne – doposażenie maszyny

W modelu, na który zdecydowała się firma Danstone, płyty kamienne są układane na stole obróbczym bezpośrednio z wózka widłowego. W planach jest jednak doposażenie maszyny w system załadunku automatycznego. Specjalne przyssawki dostarczy również firma Mekanika.