Nie znamy lepszego od Donatoniego

W ciągu kilku lat w Polsce zainstalowano kilkadziesiąt maszyn marki Donatoni.
Ale to wciąż niewielka część spośród 1500 urządzeń pracujących na całym świecie. Trzeba jednak przyznać, że ten włoski potentat dopiero od niedawna – za sprawą firmy MEKANIKA – tak dynamicznie rozwija swe skrzydła w Polsce, podczas gdy jego korzenie sięgają 1959 roku.

To wówczas Vittorio Donatoni w zagłębiu kamieniarskim we włoskiej prowincji Werona uruchomił produkcję obrabiarek do marmuru i granitu. Początkowo testowane były lokalnie wśród licznych zakładów kamieniarskich. I to właśnie dzięki wymianie doświadczeń, słuchaniu oczekiwań klientów i wdrażaniu własnych pomysłów w kolejne, ulepszone rozwiązania konstrukcyjne maszyn Donatoni zyskał popularność również poza granicami Włoch. Obecnie firma zatrudnia 85 pracowników i prowadzi produkcję w halach o powierzchni ponad 5000 mkw. Jest częścią Grupy Intermac, czerpiąc także z jej doświadczeń w zakresie innowacji, patentów, jakości produkcji i obsługi serwisowej. Przede wszystkim zaś mariaż Donatoniego i Intermaca, który miał miejsce w 2017 roku, utrzymał dumną etykietę pilarek, centrów obróbczych produkowanych w prowincji Werona – „100% made in Italy”.

– Nasze produkty są połączeniem włoskiego charakteru, geniuszu i pasji naszego zespołu techników, inżynierów i programistów – podkreśla Giorgio Donatoni, właściciel Donatoni.

ZADANIE DLA MEKANIKI

W Polsce Donatoni ma już wiele doskonałych referencji. Od trzech lat sprzedażą jego produktów zajmuje się MEKANIKA z Gorlic.

– Nie jest trudno przekonać klientów do zakupu produktu, w który sami głęboko wierzymy – mówi Błażej Wroński.

– Powiedziałbym, że nie znamy w tej klasie maszyn do kamienia lepszego producenta od Donatoniego. Jestem osobiście pod ogromnym wrażeniem systemu zarządzania produkcją w Donatoni, świetnie zorganizowanego procesu obsługi klienta. Do naszej dyspozycji jako przedstawiciela w Polsce jest aż 10 pracowników Donatoni, którzy w każdej chwili dzięki cyfrowej łączności pomagają nam w rozwiązaniu wszelkich problemów. W departamencie rozwoju pracuje 10 osób, a 10 kolejnych wysokiej klasy specjalistów – w departamencie IT, na stałych etatach, pracując nad ulepszaniem i optymalizacją software’u, m.in. ich autorskiego systemu Parametrix do projektowania wyrobów i plików wykonawczych dla maszyn, ale i systemu operacyjnego, który współpracuje z systemami ERP naszych klientów i działa w ramach rozwiązań Lean Manufacturing.

DOSKONAŁE REFERENCJE

Firmie MEKANIKA udało się zainstalować w Polsce już kilkadziesiąt maszyn Donatoni, a już w nowym roku przyjęte do realizacji są kolejne zamówienia.

W firmie Artstone już od dwóch lat pracuje piła Donatoni Jet 625. Grzegorz Szymanek, właściciel firmy Artstone, w samych superlatywach wypowiada się o jej możliwościach i zmianach, jakie dzięki Donatoniemu nastąpiły w jego firmie.

– Zakup maszyn Donatoni Jet był dla firmy Artstone ogromnym skokiem w zakresie podniesienia jakości i warunków w miejscu pracy – mówi Grzegorz Szymanek. – Maszyna Donatoni poprzez system automatycznego przesuwania materiału wyeliminowała dotychczasową ciężką pracę w zakładzie kamieniarskim, którą musieli wykonać pracownicy. Odeszło w zapomnienie przesuwanie ręczne ciężkich płyt i pozycjonowanie ich po każdej zmianie pozycji. Szybkie i powtarzalne cięcia, nie tylko proste, ale także pod różnymi kątami czy cięcia łukowe to mocny atut piły mostowej Donatoni JET 625, który jest szczególnie cenny podczas obróbki elementów wykończenia wnętrz, takich jak blaty czy parapety. Przekonała się o tym także firma Danstone z Piaseczna. Daniel Długołęcki, właściciel firmy, przyznaje, że zakup nowej piły mostowej Donatoni miał na celu głównie poprawę wydajności produkcji nie tylko wyrobów z kamienia naturalnego, ale również materiałów ceramicznych czy konglomeratów kwarcowych.

– Donatoni JET 625 pracuje w naszym zakładzie od grudnia 2018 roku i już zdążyliśmy się przekonać, że jest trafioną inwestycją – mówi Daniel Długołęcki. – Cięcie odbywa się zdecydowanie szybciej, a dodatkowo odznacza się wysoką precyzją i ma szerokie możliwości, by wspomnieć cięcie skomplikowanych kształtów, które są tradycyjnie wykonywane na centrach obróbczych.

Czyni to pilarkę Donatoni wszechstronnym, precyzyjnym automatem do wykonywania cięć na wymiar, frezowania i wiercenia.

– To ogromny atut maszyny, gdyż pierwsze formatowanie płyty jest jednocześnie kolejnym etapem obróbki, a w efekcie otrzymujmy produkt, który wymaga praktycznie już tylko doszlifowania i ewentualnie dowiercenia dodatkowych otworów – dodaje Daniel Długołęcki.

Użytkownicy modelu Jet 625 cenią również rozwiązania w zakresie oprogramowania i komunikacji cyfrowej operatora z maszyną, które są chlubą działu informatycznego Donatoni.

– Pięć osi, w jakich odbywa się obróbka, jest w pełni interpolowanych, co tworzy niemal nieograniczone możliwości tworzenia pilnych zadań do wykonania, poprzez komendy programu CAM – mówi Tomasz Dulemba, który zakupił piłę Donatoni JET do swojego zakładu kamieniarskiego Marmury Dulemba w Kobielicach.

– Wystarczy wprowadzić kilka danych do komputera, a resztę maszyna wykonuje sama: począwszy od samodzielnego ustawienia materiału na stole, aż po wykonanie gotowych, przyciętych na wymiar formatek. Obecnie do rozkroju blatów potrzebny jest tylko jeden operator, a pozostali pracownicy mogą zająć się realizacją innych zleceń.

ECHO TWIN Z PODWÓJNYM STOŁEM

Drugim najbardziej popularnym modelem Donatoni w Polsce jest Echo Twin. W Nowych Grobicach, gdzie mieści się firma Bradex, zainstalowano 5-osiową linię do rozkroju opartą właśnie na Donatoni Echo Twin.

– Potrzebowaliśmy wydajnej i szybkiej maszyny do cięcia powtarzalnych wyrobów, takich jak parapety, blaty czy schody z kamienia, i Donatoni doskonale spełnia to zadanie – mówi Krzysztof Pasternak z firmy Bradex.

Donatoni Echo Twin to piła CNC do cięcia płyt granitowych, marmurowych, konglomeratów i kamienia o grubości do 200 mm. Wyposażona jest w pięć osi interpolowanych (X-Y-Z-A-C) z możliwością obrotu głowicy w zakresie od –5° do 365°. Jednocześnie głowica może wykonywać ruch w osi C (uchylny) w zakresie 0–90°. Wymiana stołu zajmuje około 30 sekund (i jest to jedyny czas, kiedy maszyna nie produkuje). W maszynach tradycyjnych czas liczony od końca cyklu cięcia do początku cięcia nowej płyty to około 20 minut (a realnie i więcej) i obejmuje trzy etapy.

O zaletach obu modeli maszyn Donatoni Jet oraz Echo Twin może powiedzie więcej Bogdan Wiśniewski, współwłaściciel zakładu kamieniarskiego B.W. Wiśniewscy z Milanówka.

– Kupiliśmy dwie pilarki od firmy Donatoni, najpierw model Echo Twin z podwójnym stołem, potem dokupiliśmy jeszcze model Donatoni Jet 625 – mówi Bogdan Wiśniewski. – Donatoni wprowadza istotną zmianę jakościową, jeśli chodzi o obsługę maszyny. Zdecydowanie ważniejsze są tu zdolności umysłowe pracownika operującego maszyną niż jego tężyzna fizyczna. Załadunek i rozładunek odbywa się automatycznie, nie ma potrzeby angażowania w to pracy ludzkiej. Z magazynów pomocniczych kamień trafia poprzez suwnice, a gotowe, przycięte już formatki są automatycznie rozładowywane przez bezpieczne dla kamienia, nieinwazyjne systemy podciśnieniowe. To dla nas bardzo ważne również dlatego, że pracujemy z dużymi formatami o grubości dwóch i trzech centymetrów. To bardzo delikatny materiał, wymagający odpowiedniej logistyki.

Bogdan Wiśniewski podkreśla, że ogromnym atutem Donatoniego jest krajowy serwis maszyn, który realizuje w Polsce Mekanika.

– Cały czas mamy ze sobą bardzo dobry kontakt, od momentu gdy zaczęliśmy rozmawiać o kupnie maszyny, a także teraz, gdy wciąż uczymy się je obsługiwać i odkrywamy ich różne możliwości – wyjaśnia Bogdan Wiśniewski.

CYBERSTONE – ROBOT DO KAMIENIA

W Polsce najbardziej popularne są wspomniane 5-osiowe piły mostowe CNC Donatoni w wersji JET albo z podwójnym stołem ECHO TWIN, ale pod marką tą produkowane są również linie do cięcia kamienia, a nawet roboty, takie jak robiący ogromne wrażenie CYBERSTONE.

Jest to zrobotyzowany system produkcyjny nowej generacji z ramieniem wyposażonym w 6 interpolowanych osi, zaprojektowanych do obróbki elementów o wysokości do 3300 mm. Szczególnie nadaje się do rzeźb, kształtów prostoliniowych, wklęsłych, wypukłych, łukowych, eliptycznych, zarówno dwuwymiarowej, jak i trójwymiarowej obróbki bloków. Potrafi też wykonać ukośne, okrągłe, eliptyczne nacięcia o nachyleniu do 260 mm. Dzięki obrotowej platformie CYBERSTONE może obrabiać elementy w osi 360° bez przesuwania go lub zmiany jego położenia.

Fot. MEKANIKA