Mekanika i przemysł 4.0

Jeśli kluczem do rozwoju jest integracja maszyn, ludzi i procesów w internecie, to w branży kamieniarskiej nie bez powodu uchodzimy za ambasadorów przemysłu 4.0 – za komunikatem podsumowującym miniony rok w firmie Mekanika idzie rekordowa liczba kontraktów na dostawy maszyn CNC do polskich zakładów kamieniarskich.

Intermac, Donatoni, Montresor to trzy propozycje włoskiego charakteru, geniuszu i pasji Grupy Biesse. A wszystkie modernizujące zakłady kamieniarskie dzięki zaangażowaniu firmy Mekanika z siedzibą w Gorlicach, która nie bez powodu uchodzi za najbardziej rozpoznawalnego dostawcę maszyn sterowanych numerycznie.

Sztandarowe propozycje Grupy Biesse stanowią odpowiedź na wymogi stawiane przez automatyzację produkcji w czasach niesamowitego awansu cyfrowych narzędzi. Najnowocześniejsza technologia i kompletne, zintegrowane rozwiązania – to wszystko odnajdziemy w propozycjach cieszących się rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorców pracujących w kamieniu i materiałach technologicznie przetworzonych.

KAMIEŃ, SPIEKI, SZKŁO, DREWNO, METAL…

Swoje początki Grupa Biesse zawdzięcza upartości włoskiego tokarza Giancarlo Selciego. Założona ponad 30 lat temu w Pesaro przez Giancarlo Selciego firma szybko osiągnęła pozycję światowego lidera w swoich sektorach, wyróżniając się niezawodnymi maszynami, które są w stanie zapewnić niedoścignioną jakość obróbki.

Globalny producent najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń posiada dziesiątki filii i setki przedstawicieli i punktów serwisowych na całym świecie. Dla branży kamieniarskiej najważniejszą spółką córką koncernu jest oczywiście Intermac Glass & Stone Division i fabryka położona w nadmorskiej miejscowości Pesaro (Włochy). Intermac, jedna z trzech marek Grupy Biesse, to specjalista w technologii obróbki skrawaniem. Dziś każdego roku Intermac sprzedaje ponad 4 tys. maszyn dla branży kamieniarskiej i szklarskiej na całym świecie. Na naszym, krajowym rynku włoski producent obecny jest od 1998 roku. Oczywiście za sprawą firmy Mekanika z siedzibą w Gorlicach, która jest wyłącznym przedstawicielem renomowanych producentów maszyn.

Intermac, Donatoni, Montresor. Te trzy najlepsze marki skupione są w Polsce pod parasolem zaufanego partnera, który z liczbą 32 pracowników zapewnił branży kamieniarskiej najszerszą sieć dystrybucyjną i wszechstronne wsparcie.

– Co zdecydowało o naszym sukcesie w Polsce? Synergia najnowocześniejszej technologii, kompletnych propozycji i zintegrowanych rozwiązań – przybliża potencjał swej firmy Błażej Wroński z firmy Mekanika. – Nasi konsultanci techniczni dosłownie w każdej chwili – dziś dzięki cyfrowej łączności – pomagają w implementacji najlepszych rozwiązań, by każdego dnia podnosić rentowność firm specjalizujących się w obróbce kamienia.

Centra obróbcze, piły CNC, waterjety – te i inne maszyny sterowane numerycznie w połączeniu z nowoczesnymi przenośnikami taśmowymi, systemami buforowania i magazynowanie wychodzą naprzeciw wizji inteligentnej produkcji wywołanej cyfrową transformacją.

– Kluczem do rozwoju przemysłu jest integracja maszyn, ludzi i procesów w internecie. To właśnie dlatego w branży kamieniarskiej uchodzimy za ambasadorów przemysłu 4.0 – podkreśla Konrad Węgrzyn, Mekanika. – A na pewno jesteśmy najbardziej aktywnym reprezentantem wiodących producentów maszyn CNC do obróbki kamienia w Polsce, skoro tylko w roku ubiegłym zakontraktowaliśmy dostawy prawie 50 różnego rodzaju maszyn do kamienia. Na polskim rynku przekuwamy w czyny filozofię Grupy Biesse, oferując kompleksowe rozwiązania, czyli od projektu – „pod klucz” dla dużych i średnich firm produkcyjnych.

INTERMAC, DONATONI, MONTRESOR

Intermac, Donatoni, Montresor – trzej liderzy w sektorze obróbki kamienia łączą umiejętności, technologię i szeroką sieć dystrybucji, aby wspierać klientów w tworzeniu inteligentnej fabryki, podnosząc poziom świadczonych usług w celu zapewnienia w pełni satysfakcjonującej obsługi klientów biznesowych. Tak jak intensywne badania i rozwój umożliwiły Grupie Biesse doskonalenie zaawansowanych rozwiązań w sektorze kamieniarskim, tak kilkudziesięcioosobowy sztab kompetentnych pracowników firmy Mekanika zabiega, by z każdym dniem niezawodność procesów produkcyjnych szła w parze z jakością wykończenia obrabianych elementów. Nie tylko wyrobów kamieniarskich.

– Oprogramowanie opracowane przez nasz zespół doświadczonych inżynierów w pełni integruje się z naszymi maszynami, umożliwiając tworzenie projektów w kilka kliknięć, bez ograniczeń. Technologia symulacji obróbki zapewnia podgląd obrabianego elementu, co pozwala na pełną kontrolę nad procesem produkcji, zanim element dotrze do maszyny – przybliża walory nowatorskiego oprogramowania Konrad Węgrzyn, Mekanika.

A też zawsze operatorzy maszyn mogą liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne konsultantów pracujących w firmie Mekanika. I nic dziwnego. Najnowocześniejsza technologia opracowana dla nowej gamy centrów obróbczych nadal stawia operatora w centrum konstrukcji maszyny, ale zapewniając najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa bez uszczerbku dla wydajności i elastyczności obróbki.

TECHNOLOGIA STAJE SIĘ DOSTĘPNA I INTUICYJNA

Referencyjne przykłady z powodzeniem zmodernizowanego parku maszyn sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest dziś kamieniarzom spełniać wymagania stawiane przez zmiany, które zachodzą w produkcji przemysłowej pod wpływem technologii informatycznych. Jest to możliwie dzięki szerokiej gamie cyfrowych narzędzi projektowanych dla sektora obróbki kamienia.

– Oprogramowanie typu CAD/CAM anonsowane przez nas pod nazwą EasyStone i dostępne na różnych poziomach zaawansowania, soft Parametrix, opracowany przez firmę Donatoni do optymalizacji zarządzania cięciami w pięciu interpolowanych osiach, czy wreszcie program Prodim Factory, przeznaczony do digitalizacji, zarządzania i ulepszania procesów… Tylko przez minione dwa lata przez nasze centrum pokazowe w Gorlicach przewinęło się kilkuset przedsiębiorców, a z otwarciem TekLab w Warszawie producenci planujący inwestycje w nowe maszyny do obróbki kamienia mają jeszcze większą łatwość, by zobaczyć na żywo, jak pracują włoskie maszyny. By goszcząc u nas, spróbować wykonać własny wzór wyrobu na maszynie zainstalowanej w Gorlicach czy w Warszawie – przybliża potencjał dwóch centrów pokazowo- -szkoleniowych dla branży kamieniarskiej Konrad Węgrzyn, Mekanika.

Tegoroczne warsztaty z Prodim Proliner (15–16 stycznia), warsztaty z obsługi piły Donatoni Jet 625 CNC (16–17 stycznia). Tylko w tych dwóch uczestniczyła ponad setka osób, co dowodzi rosnącego apetytu na wiedzę z pierwszej ręki!

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, projekt bezpłatnych szkoleń będziemy w tym roku rozwijać jeszcze bardziej, bo słusznie traktowany jest jako wartość dodana, pokazuje też siłę naszego serwisu. Poza tym wychodzimy z założenia: wykwalifikowany operator = mniej awarii = usatysfakcjonowany klient – podkreśla Konrad Węgrzyn, Mekanika.

Przykładowo: wspomniany Parametrix umożliwia automatyczne ułożenie elementów i kolejność cięć tak, aby optymalizować czas pracy i redukować ilość odpadów do niezbędnego minimum. Software daje z siebie wszystko, gdy pracuje połączony z systemami Photoslab i MoveSystem, które umożliwiają automatyczne pozycjonowanie materiału, obliczają przewidywany czas cięcia. Dzięki temu do minimum zmniejszają interwencje operatora.

WŁOSKI CHARAKTER, GENIUSZ I PASJA

O ile maszyny marki Intermac już od ponad dwóch dekad stanowią sztandarową propozycję firmy Mekanika, o tyle najbardziej dynamicznie rośnie udział pił marki Donatoni.

– W roku ubiegłym ponad 20 takich maszyn zainstalowano w zakładach obróbki kamienia w Polsce, tym samym marka ta wyrasta na lidera na polskim rynku kamieniarskim – ocenia Konrad Węgrzyn. – I nic też dziwnego, że taka np. piła Donatoni Jet 625 swymi walorami przekonała już kilkudziesięciu przedsiębiorców z branży kamieniarskiej. Zadebiutowała w naszej ofercie raptem kilka lat temu, a referencje zadowolonych użytkowników zapiszą się w tym roku kolejnymi kontraktami na instalację.

Wszechstronny, niebywale precyzyjny automat do wykonywania cięć na wymiar, frezowania i wiercenia z powodzeniem zmodernizował park maszynowy niedużych zakładów kamieniarskich. Dość powiedzieć, że na całym świecie pracuje już ponad 1,5 tys. pił Donatoni Jet 625.

Słów więcej o trzeciej marce skupionej pod skrzydłami firmy Mekanika. Firma Montresor została założona w 1958 roku w Villafranca we Włoszech, niedaleko Werony. Początkowo specjalizowała się w budowaniu elementów mechanicznych, by w końcu skupić się tylko na jednym. Otóż dziś uznawana jest za światowego lidera w produkcji boczkarek. Oferuje produkty doskonałej jakości, pozwalające zaspokoić najróżniejsze potrzeby wymagających kamieniarzy.

– Miniony rok zapisał się instalacją 12 boczkarek Montresor. Te także spełniają wymogi przemysłu 4.0 – kontynuuje Konrad Węgrzyn, Mekanika.

Kto jeszcze nie „przesiadł się” ze zwykłej obrabiarki na włoskie centrum obróbcze, a chce zobaczyć, jak powstają propozycje włoskiego charakteru, geniuszu i pasji? Firma Mekanika prócz centrów pokazowo-szkoleniowych – TekLab w Warszawie i MekLab w Gorlicach – raz do roku organizuje wyjazdy do… Pesaro we Włoszech.

AKADEMIA INTERMAC. DO PESARO Z MEKANIKĄ

Od ponad dekady specjalnie w ten sposób uhonorowana reprezentacja przedsiębiorców uczestniczy w wyjazdach biznesowych. Ta deklaracja bycia coraz bliżej klienta realizowana jest jeszcze ciekawiej, odkąd Intermac założył Intermac Academy, nowe centrum szkoleniowe zaprojektowane w odpowiedzi na rosnącą potrzebę specjalizacji w przemyśle kamieniarskim. Ale też szklarskim.

– Akademia Intermac organizuje warsztaty praktyczne oraz wykorzystuje najnowsze technologie multimedialne w celu zapewnienia bardziej efektywnej nauki, nawet w przypadku sesji na odległość. Mamy jednak świadomość, jak bardzo ważny jest kontakt bezpośredni i dlatego od ponad 10 lat organizujemy wyjazdy do Pesaro dla przedsiębiorców, którzy noszą się z zamiarem wejścia w świat przemysłu 4.0 – przybliża propozycję Gabriela Poręba z działu marketingu firmy Mekanika.

Centrum szkoleniowe usytuowano wewnątrz obszaru produkcyjnego Intermac, obok działu prototypowania i testowania maszyn CNC – co dowodzi, jak poważnie potraktowano obietnicę przekazywania know-how z pierwszej ręki. W czasie wizyty zaproszonych gości – z Polski oczywiście z inicjatywy firmy Mekanika – od- delegowani specjaliści Akademii Intermac dzielą się swą wiedzą, służą rekomendacjami i podpowiedziami. Najbliższa taka okazja już w kwietniu tego roku!

Fot. Mekanika