Maszyna Donatoni Jet 625 otrzymała Złoty Medal targów Stone 2018 w Poznaniu. Nie tylko eksperci zasiadający w jury konkursowym doceniają jej innowacyjność. Także kolejni klienci, pytani przez nas o doświadczenia po zakupie tej pilarki CNC, wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Do grona zadowolonych klientów dołączyła firma RS Szlif z Rabki Zdrój.

Konieczność zwiększenia wydajności cięcia była główną motywacją firmy RS Szlif w zakupie maszyny Donatoni Jet 625.

– Właściwie to nie zakupu a leasingu – poprawia Rafał Ścianek z firmy RS Szlif Jet, który już od dawna planował zakup tej włoskiej maszyny.

– Obserwowałem ją na targach, jak szybko wykonuje zadania i miałem w oczach porównanie jej pracy do maszyn, które robią to samo w moim zakładzie. To trochę jak zaglądać do salonu samochodowego i marzyć o nowym, luksusowym modelu auta. To marzenie o pięcioosiowym CNC udało się w końcu spełnić.

Montaż w 2 dni

Donatoni Jet 625 trafił do Rabki Zdrój (woj. małopolskie) – bo tu mieści się siedziba zakładu kamieniarskiego RS Szlif – wiosną 2018 roku. Jak wspomina właściciel, montaż maszyny trwał zaledwie dwa dni.

– To potężna konstrukcja, ważąca ponad 5 ton, ale dzięki temu, że jest samonośna i nie trzeba jej utwierdzać do podłoża, nie wymaga skomplikowanych procedur i pozwoleń na budowę – dodaje Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która jest wyłącznym przedstawicielem marki Donatoni w Polsce. Prócz oferty sprzedaży maszyn, firma, zatrudniająca sztab fachowców zajmuje się kompleksowo realizacją inwestycji, od doboru specyfikacji urządzeń, przez ich logistykę, montaż aż po szkolenia operatorów, a później serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

– Praktycznie co kilka tygodni stawiamy i uruchamiamy w Polsce kolejną taką maszynę, która zrewolucjonizowała rynek cięcia cyfrowego kamienia poziomem wydajności, bezpieczeństwa obróbki i inteligentnym oprogramowaniem – dodaje Wroński.

Wydajna produkcja, indywidualne zamówienia

Do grona zadowolonych klientów, użytkowników maszyn Donatonii, dołączyła również firma RS Szlif.

– Eksponujemy to co w kamieniu najbardziej cenne – mówi właściciel. –  Wydobywamy piękno z bogactw naturalnych jakimi są marmury, granity trawertyny, onyksy. Naszym celem jest wysoka jakość wykonywanych prac. Są one wykonane starannie, estetycznie i solidnie. Aby realizować te cele, utrzymać wysoką jakość i jednocześnie oferować klientom rozwiązania szyte na miarę, które można wykonywać w krótkim czasie, musimy stawiać na wydajną produkcję cyfrową.

System produkcyjny w firmie RS Szlif jest skierowany na klienta indywidualnego. Z kamienia wytwarza się tu nagrobki, elementy wyposażenia wnętrz takie jak blaty kuchenne, schody czy obudowy kominków. Do każdej z takich realizacji trzeba podejść indywidualnie – nie tylko pod względem wymiarów.

– Indywidualne są również gusta zamawiających. Jednemu podoba się użylenie kamienia, inny uznaje je za wadę i chce by ją wyeliminować – mówi Rafał Ścianek.

– Oczywiście wszystko da się zrobić ręcznie, wymierzyć, stworzyć szablony, powycinać, ale współczesny klient nie lubi czekać. Można też zlecenie zrobić częściowo maszynowo, ale od kiedy mamy w firmie pilarkę Donatoni Jet to tak jakbyśmy mieli kolejnego „myślącego” pracownika, który bardzo szybko przestawia się na kolejne wykonywane zadanie. Zapamiętuje wcześniejsze realizacje i do tego jest nam w stanie „podpowiedzieć” jak dany kamień najlepiej wykorzystać.

Oko i mózg, czyli optyka i informatyka

Pilarka Donatoni wyposażona jest w kilka rozwiązań optycznych i informatycznych, które wspomagają procesy produkcyjne w zakresie optymalizacji cięcia, doboru narzędzi czy

wykorzystania surowca.

Doskonałym przykładem jest funkcja nestingu, czyli optymalnego rozłożenia potrzebnych do realizacji projektu formatek, które będą wycięcite na danym arkuszu kamienia.

– Można powiedzieć, że maszyna działając w systemie zerojedynkowym „główkuje za nas” jak najlepiej będzie z danego surowca pozyskać najefektywniej potrzebne nam elementy – mówi Rafał Ścianek. – Nie jest to może trudne, gdy do wycięcia są proste kształty stopnic schodowych, ale gdy trzeba z jednego arkusza uzyskać wielokąty czy kształty obłe, czasem maszyna podpowie nam lepsze rozwiązanie niż byśmy sami opracowali.

Na maszynie zainstalowany został program PARAMETRIX, dzięki któremu można wycinać w arkuszach kamienia różne figury parametryczne, także wielokąty. Funkcja ta znacznie przyspiesza pracę i świetnie sprawdza się szczególnie w produkcji blatów kuchennych, łazienkowych, stopni schodowych zarówno w formach regularnych jak i zaokrąglonych.  W bibliotece programu znajduje się bogata baza kształtów. Operator wybiera z ekranu jedną z form, jaka ma powstać z kamienia naturalnego, nanosi wymiary, a następnie maszyna tworzy wizualizację, generuje pliki wykonawcze i od razu przystępuje do pracy.

– Pozwala to na znaczną oszczędność czasu, którą traci się przygotowując rysunki na komputerze zewnętrznym – podkreśla Rafał Ścianek.

– Oczywiście program umożliwia także import pliku DXF do cięcia liniowego.

Na górze maszyny umieszczone są kamery, które wykrywają płytę i ją fotografują. Aplikacja FOTOLASTRA we współpracy z systemem PARAMETRIX umożliwia optymalizację 

rozcięcia płyty i wykorzystanie w pełni jej wymiarów, eliminując ewentualne defekty płyty lub jej niepożądane „użylenie”.

Ciekawym, bo inteligentnym rozwiązaniem stosowanym w pilarce Donatoni jest system automatycznej detekcji grubości slabu. Może on być używany z maksymalną średnicą tarczy 525 mm. Średni, wykryty kształt, przenoszony jest do kontrolera numerycznego maszyny, w celu natychmiastowego uaktualnienia parametrów pracy.

Moc ruchomego stołu

Oprócz tego, że Donatoni to szybki i inteligentny pracowników, staje się również „najsilniejszym” z załogi. To zasługa ergonomicznego rozwiązania, które zastosowano w konstrukcji stołu roboczego.

– Stół jest uchylny w zakresie od, 0° do 85°, czyli praktycznie ustawia się w pionie w momencie załadunku i następnie razem z ciężką płytą kamienną obraca się do poziomu zero – zachwala rozwiązanie Rafał Ścianek.

Maszyna jest również wyposażona w system do przenoszenia już pociętych formatek. W ramach struktury osi Z (ruch głowicy góra-dół) przymocowane są specjalne przyssawki wyposażone w cylindry pneumatyczne. Następnie element jest obracany przez głowicę. Także tutaj zastosowano inteligentne rozwiązanie, wspomagane oprogramowaniem Parametrix.

– Oprogramowanie zarządza w sposób automatyczny przyssawkami już w trakcie fazy cięcia – mówi Błażej Wroński.

– Można powiedzieć, że program już „wie”, na jakie elementy zostanie pocięty kamień, jakie formatki powstaną i do ich wielkości i ilości dopasowuje ssawki.

Można także wyłączyć tryb automatyczny i grupą przyssawek zarządzać w trybie manualnym z pulpitu maszyny.

 

O maszynie Donatoni JET 625

Pilarka mostowa wyposażona jest w pięć w pełni interpolowanych osi zarządzonych przy pomocy sterowania numerycznego:

Y – ruch mostu naprzód, z powrotem (skok 2650 mm)

X – ruch głowicy lewo, prawo (skok 3600 mm)

Z – ruch głowicy góra, dół (skok 400 mm)

C – obrót głowicy (-5° + 365°)

A – uchył głowicy (0° – 90°)

Maszyna może być wyposażona w tarcze tnącą o średnicy do 625 mm i służy do cięcia płyt granitowych, marmurowych, a także aglomeratów o grubości do 200mm. Przy pomocy tarczy tnącej można wykonywać cięcia wzdłużne, poprzeczne, skośne, pod kątem, łukowe oraz wycinać koła. Oprócz różnego typu tarcz (tnące, wybierające) na głowicy narzędziowej można również montować narzędzia diamentowe, wiertła czy frezy palcowe.