Białe, szare i czarne – to ulubione kolory klientów, którzy zamawiają blaty z naturalnego kamienia. Firma Marmur Dulemba w tym segmencie rozwija produkcję i wzmacnia konkurencyjność na rynku. Dzięki nowej maszynie Donatoni Jet jest w stanie zaoferować znacznie krótsze terminy realizacji i bardzo wysoką jakość cięcia, również pod kątem 45 stopni.

Pod nazwą: Blanco Zeus, Kensho czy Cemento Spa kryje się kolekcja ekskluzywnych blatów Silestone. Jeszcze bardziej wymagający klienci mogą sięgnąć po egzotyczne kamienie naturalne Bianco Macaubas, Double Black czy Belvedere w intrygującej czerni. Tomasz Dulemba, współwłaściciel firmy kamieniarskiej Marmur Dulemba przyznaje, że właśnie chłodne odcienie od bieli przez szarości po czerń to obecnie topowy wybór projektantów kuchni.

– Biel, szarość i czerń zdecydowanie wygrywa z kolorowymi kamieniami – mówi. – Z kolei w przypadku marmurów preferowane są okazy o delikatniejszych kontrastach rysunku.

Dla klienta, prócz jakości, liczy się zdecydowanie czas realizacji zamówienia. Podczas gdy na meble kuchenne jest w stanie czekać kilka tygodni, to już o zamówiony blat dopytuje po tygodniu.

– Blat to kropka nad i w projekcie, musi przykryć idealnie szafki i dopasować się nawet do krzywizny ścian – zauważa Tomasz Dulemba. – To jednak żaden problem, gdy się dokona cyfrowego pomiaru pomieszczenia, a potem przekaże wartości maszynom sterowanym numerycznie: wszystko zostanie docięte z dokładnością co do milimetra.

W firmie Marmur Dulemba maszyny sterowane numerycznie pracują już od lat. To centra włoskiej marki Intermac, m.in. Master 30 i 35plus, jak również urządzenia z systemem cięcia WaterJet. Najnowszym nabytkiem bogatego parku maszynowego jest pięcioosiowa piła mostowa Donatonii Jet 625, która została zakupiona zaledwie dwa miesiące temu. Wszystkie wspomniane urządzenia dostarczyła i zainstalowała firma MEKANIKA z Gorlic, wyłączny przedstawiciel włoskich technologii do cięcia kamienia, szkła oraz drewna w Polsce.

– Donatonii Jet świetnie uzupełniło nasz park maszynowy, a przede wszystkim przejęło od starszych, polskich maszyn zadanie rozkroju kamienia naturalnego na blaty, znacznie zwiększając naszą wydajność w tym zakresie oraz precyzję cięcia – mówi Tomasz Dulemba. – Wskoczyliśmy na dokładny rozkrój cyfrowy i możliwość sterowania komputerowego cięciem.

Pięć osi, w jakich odbywa się obróbka, jest w pełni interpolowanych, co tworzy niemal nieograniczone możliwości tworzenia pilnych zadań do wykonania, poprzez komendy programu CAM.

Wystarczy wprowadzić kilka danych do komputera, a resztę maszyna wykonuje sama: począwszy od samodzielnego ustawienia materiału na stole, co zdecydowanie wyeliminowało trudną i ciężką pracę fizyczną naszych pracowników, aż po gotowe przycięte na wymiar formatki – mówi Tomasz Dulemba. – Nie potrzeba też ręcznie przesuwać materiału na stole. Obecnie do rozkroju blatów potrzebny jest tylko jeden operator, a pozostali pracownicy mogą zająć się realizacją innych zleceń – dodaje.

Bezpieczny, cenny surowiec

Cenne płyty marmurowe i granitowe już podczas fizycznego załadunku podatne są na uszkodzenia, co zostało wyeliminowane poprzez automatyczny załadunek na stół obróbczy Donatonii. Kolejne oszczędności materiałowe przynosi zainstalowany system FotoLab, który pozwala dokładniej rozplanować cięcia, a przez to zniwelować odpad.

– Nad stołem, w górnej części maszyny umieszczone są kamery, które służą do wykrywania przerostów i użylenia w płytach. Współpracują one z dedykowaną aplikacją umożliwiającą optymalizację cięcia płyty i wykorzystanie w pełni jej wymiarów, eliminując ewentualne defekty płyty lub jej niepożądane “użylenie” – wyjaśnia Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA.

Uchylna piła i cięcia ukośne

 

Model  JET 625 radzi sobie nawet z płytami o grubości 20 cm, co zapewnia diamentowa tarcza tnąca o średnicy aż 625 mm. Obraca się ona w zakresie

od 5 do +365 stopni i może również przechylać w zakresie od zera do 90 stopni, aby wykonywać rozkroju płyt kamiennych w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, ale także ciąć skośnie, pod kątem oraz podjąć się zadaniom cięcia krzywoliniowego: wycinać łuki i koła czy zaoblać krawędzie. Czyni to pilarkę Donatonii wszechstronnym, precyzyjnym automatem zarówno do  wykonywania cięć na wymiar, frezowania, wiercenia , produkcji posadzek, stopnic, podstopnic, parapetów, blatów czy cokołów oraz wykonywanie płaskorzeźb.

– Choć pięcioosiowy Donatoni ma wiele ciekawych opcji cięcia profilowego, to w naszym zakładzie ze względu na specyfikę cięcia blatów, wykorzystujemy przede wszystkim opcję cięć prostych i pod kątem 45 stopni, natomiast już samym cięciem otworów pod umywalki czy zlewozmywaki zajmują się nasze centra obróbcze Intermac – mówi Tomasz Dulemba.

Cięcie pod kątem musi być wyjątkowo precyzyjne, bez wyrwań, ukruszeń, aby można było zamontować blat w narożnikach kuchennych czy łazienkowych. Donatoni Jet czyni to z cyfrową dokładnością i powtarzalnością. Oprócz pił tarczowych istnieje możliwość zamontowania również innych narzędzi diamentowych, takich jak wiertła, tarcze wybierające czy frezy palcowe. Być może w przyszłości, również w tym zakresie firma Marmur Dulemba będzie wykorzystywać ogromne możliwości swojej nowej maszyny.