SZKłO BEZPIECZNE LAMINOWANE

 

Szkło bezpieczne laminowane

Dlaczego bezpieczne?

 
Proces laminowania szkła ma na celu stworzenie szkła bezpiecznego poprzez wzmocnienie jego struktury oraz zapobiegnięcie fragmentacji rozbitej szyby na niebezpieczne dla zdrowia i życia elementy. Kiedyś szkło bezpieczne stosowane było głównie w branży motoryzacyjnej. Dzięki laminacji w trakcie zderzenia dwóch aut, czy nawet uderzenia kamienia spod opony nadjeżdżającego tira szyba nie ulega rozpadowi i nie powoduje skaleczeń. Obecnie, gdy poprzeczka w zakresie bezpieczeństwa podnoszona jest coraz wyżej i śrubowane są normy związane z ochroną życia i zdrowia, bezpieczne szkło laminowane znajduje zastosowanie już nie tylko w motoryzacji, lecz także budynkach użyteczności publicznej, jak również coraz częściej w naszych domach i ogrodach.
 
 
PVB czy EVA?
 
 
Pod względem technologii wytarzania szkło laminowane może być produkowane na kilka sposobów, jednak najbardziej rozpowszechnionymi metodami jest laminowanie szkła przy użyciu folii. Na rynku możemy spotkać się ze szkłem laminowanym foliami PVB lub EVA. Co je różni? Która z nich jest bardziej efektywna? Pozwala wytworzyć szkło lepszej jakości, obniżyć koszty produkcji? Przyjrzyjmy się tym parametrom. 
 
Szkło laminowane stosowane w budownictwie przy produkcji balustrad czy stopni schodowych wymaga często zastosowania kilku warstw folii, co w przypadku zastosowania folii o niższym stopniu przezroczystości nie pozwala uzyskać tak doskonałego efektu wizualnego
 
 
Higroskopijność
 
 
Wszystko zaczyna się na etapie parku maszynowego, bo to od wyboru konkretnych maszyn zależeć będzie, jaki typ folii będziemy stosować w procesie laminacji. Folia PVB wymaga użycia znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie parku maszynowego niż w przypadku folii EVA. Folia PVB jest także bardziej wymagająca, jeżeli chodzi o sposób jej magazynowania, szczególnie w kwestii zapewnienia stałej temperatury czy wilgotności powietrza nie tylko w magazynie, lecz także na samej linii produkcyjnej. Nagła zmiana tych parametrów może spowodować uszkodzenie folii i jej nieprawidłowe nałożenie na szkło. To dość poważny wymóg, który odstrasza wielu producentów, dlatego gros z nich decyduje się na laminowanie technologią EVA, która nie wymaga tworzenia specjalnych klimatyzowanych magazynów, a proces jej nakładania jest znacznie mniej skomplikowany, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wyprodukowania wadliwego produktu. 
 
Dzieje się tak dlatego, gdyż folia EVA¬¬– w odróżnieniu od „konkurentki” – ma znacznie niższy poziom higroskopijności i ma dłuższą przydatność do użytku. Fakt, że nie absorbuje wody powoduje także, że krawędzie formatek szkła laminowanych foliami EVA nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, nawet wtedy, gdy wyprodukowane z niego bezpieczne szkło będzie użytkowane w miejscach narażonych na działanie wilgoci, np. w zimowych ogrodach, które zyskują na popularności czy w obudowach wanien. Jeśli zatem mamy zamiar wytwarzać produkty skierowane do branż o podwyższonych wymaganiach w zakresie działania warunków atmosferycznych, lepiej wybrać technologię laminowania foliami EVA, gdyż w przypadku foli PVB istnieje możliwość delaminacji (rozwarstwienia się) szyb pod wpływem wody, co mogłoby generować bardzo kosztowne w usunięciu reklamacje.