MAPPI - PIECE DO HARTOWANIA

Maszyny do szkła   ·   Narzędzia do szkła   ·   Agregaty do szkła

~~Szkło jest z natury materiałem kruchym, dlatego w celu podniesienia jego właściwości użytkowych, a nade wszystko zwiększenia bezpieczeństwa poddaje się go procesom hartowania, wymaganemu w wielu branżach od motoryzacyjnej, przez budowlaną po wyposażenia wnętrz i wiele innych. Hartowanie polega na obróbce cieplnej szkła w temp. 620-680°C, a następnie gwałtownym ochłodzeniu strumieniem sprzężonego powietrzem. Proces ten nie zmienia zewnętrznego wyglądu szkła, a jedynie podnosi jego wytrzymałość mechaniczną nawet siedmiokrotnie.

~~Zdaniem ekspertów firmy Mappi pogromcą zysków w procesie produkcji szkła hartowanego są koszty energii. Dlatego we włoskich fabrykach opracowano dwa niezwykle ekonomiczne piece do hartowania szkła w systemie Eco Convection. Pierwszy to niewielki gabarytowo FOX oraz większy, skierowany do dużych producentów model ATS. Dla przykładu piec ATS EcoConvection przy hartowaniu czystego szkła o grubości 4 mm zużyje zaledwie 1,7  kwh/m2 energii (przy 80% wypełnieniu). Zużycie to przy szkle grubości 6 mm wzrośnie jedynie do 2,2 kwh/m2.
Efekt ten udało się osiągnąć dzięki czterem systemom.

1. Systemowi grzania podzielonemu na wiele stref (MHS-Multizone Heating System)

Każdy element grzejny jest zarządzany przez niezależną termoparę.  Rezystancja przewodu kontrolowana jest przez przekaźnik statyczny, sterowany serią impulsów, co przekłada się na dużą precyzję  (każdy przekaźnik mechaniczny).

2. Systemowi oszczędzania energii (ESS-Energy Saving System)

System oszczędzania energii bazuje na autorskim oprogramowanie do zarządzania firmy MAPPI. Potrafi on wykryć położenie arkusza szkła i w ten sposób zoptymalizować system ogrzewania, dostosowując go do aktualnego programu produkcyjnego

3. Inteligentnemu systemowi grzania (IHS-Intelligent Heating System)

Inteligentny system grzania oznacza umiejętne dostosowanie się do hartowanego produktu i dużą elastyczność pieca. IHS zarządzania mocą grzałek uzależniając ją od położenia arkuszy hartowanego szkła. 

4.Systemowi pełnej konwekcji (GHBS-Full Convection)
~~System GHBS firmy MAPPI zapewnia nie tylko większą elastyczność, lecz także poprawę jakości hartowanego produktu w zakresie: zniekształceń optycznych, odkształceń szkła płaskiego, defektu powierzchni, co jest szczególne ważne, by spełnić wymagania rynku motoryzacyjnego czy wyposażenia wnętrz. Na przykład w przypadku ciągłego cyklu produkcji i przy użyciu GHBS system konwekcyjny, możemy zmniejszyć maksymalny limit zniekształceń optycznych od 0,1%.

SERIA ATS

~~W przypadku modelu pieca ATS o powierzchni roboczej 2500 x 4800 mm znajduje się 128 stref grzania kontrolowanych przez termopary. Do 180 wzrasta liczba takich stref w modelu o powierzchni roboczej 2700 x 5500 mm. 
Każdy element grzejny jest zarządzany przez niezależną termoparę.  Rezystancja przewodu kontrolowana jest przez przekaźnik statyczny, sterowany serią impulsów, co przekłada się na dużą precyzję  (każdy przekaźnik mechaniczny). Wykorzystanie wielu małych stref grzejnych pozwala także uzyskać wysoką sprawność cieplną. To oznacza również oszczędność czasu i ewentualnych przestojów w przypadku awarii. Strefy grzewcze łatwo bowiem demontowane w celu szybkiej wymiany tylko uszkodzonego elementu. Co ważne, jeśli jedna grzałka w strefie wypali się, nadal możemy kontynuować pracę.

 

 

SERIA FOX

Wysoka wydajność produkcji: