Firma Bromma Stone jest kontynuacją rodzinnych tradycji zapoczątkowanych przez Jerzego Bromma w roku 1964. Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu i wykorzystaniu zaawansowanych technologii CNC firma zapewnia wysoką jakość oferowanych produktów i usług. Od czterech lat zakład, którym kieruje wnuk Daniel, wykorzystuje moc pięciu osi centrum Master 35 Plus, realizując nowoczesną, komputerową obróbkę kamienia, kierowanego głównie na rynek budowlany.

Zadowoleni klienci polecają usługi kolejnym. I tak już od ponad pięćdziesięciu lat…

– Dostarczyliśmy sterowane numerycznie centrum Master 35 do firmy Bromma Stone w 2011 roku – wspomina Danillo Magi z firmy Intermac. – To była pierwsza maszyna w tym zakładzie, która od razu wprowadziła ofertę zakładu na wysoki poziom konkurencyjności. Przez ten czas jesteśmy z inwestorem w stałym kontakcie, rozmawiamy o kolejnych potrzebach i koniecznych zmianach, a jedną z nich było wdrożenie nowoczesnego oprogramowania do projektowania wyrobów kamieniarskich, które pozwoli w pełni wykorzystać możliwości 5-osiowej obróbki.

W pięciu osiach

Master 35 to doskonałe i niezawodne centrum obróbcze, które pracuje już w wielu zakładach kamieniarskich w Polsce, zwiększając możliwości obróbcze i zakres oferty producentów. Nie inaczej jest w firmie Bromma Stone.

– Dzięki centrum Master 35 mogliśmy wprowadzić wiele nowych wzorów czy sposób obróbki, które są trudne do wykonania i niezwykle pracochłonne. Teraz możemy powierzyć maszynie wyrób skomplikowanych form, jak również stworzyć kompleksowy projekt blatów kuchennych, łazienkowych czy obudowy kominków, które są obrabiane w pięciu osiach – mówi Daniel Bromma. 

– Z nowym elektrowrzecionem o mocy 15 kW z kontrolą wektorową obrotów od 0 do 12 000 r.p.m. centrum Master 35 jest świetną propozycją do średniej wielkości zakładów obróbki kamienia, które poszukują maszyny wy

konującej niemal z automatu, po uprzednim wprowadzeniu danych do komputera takie czynności jak frezowanie, wiercenie, szlifowanie, polerowanie, grawerowanie, a nawet pisanie powierzchniowego pisakiem diamentowym – mówi Piotr Mędrygał, product manager firmy MEKANIKA, będącej autoryzowanym przedstawicielem Intermac w Polsce.

Centrum obróbcze Master 35 doskonale sprawdzi się w firmach, które chcą w sposób konkurencyjny realizować usługi sparametryzowane według potrzeb klienta. Wówczas maszyna ta w pełni wykorzysta swoje możliwości. Jej zaletą jest niewątpliwie szybkie przezbrajanie.

  • Na jednej maszynie, bez uciążliwej logistyki i przenoszenia kamienia, wykonujemy procesy, które w innych zakładach realizuje się na osobnych gniazdach roboczych – mówi Daniel Bromma. – A nasz Master w zależności od potrzeby sięga do magazynu i błyskawicznie przezbraja się w diamentowe wiertła, frezy, walce czy szczotki.

 

W dużym formacie

Kolejnym atutem centrum obróbczego Master 35 jest również możliwość obróbki bardzo dużych formatów płyt. To niezwykle ważne w czasach, gdy pod względem wizualnym w budownictwie liczą się jednolite struktury, duże powierzchnie bez widocznych łączeń.

– Do dziś pamiętam ogromny, ważący prawie tonę podest frezowany z granitu impala, który wykonaliśmy na maszynie Master 35 – wspomina Daniel Bromma. – Miał on grubość 15 cm i pow

ierzchnię blisko dwóch metrów kwadratowych, ale maszyna bez problemu poradziła sobie nawet z takim okazem.

Nic dziwnego – na uwagę zasługuje budowa centrum obróbczego Master 35, które wykonane jest ze spawanych elektrycznie elementów stalowych, gwarantujących nie tylko stabilna pracę, ale też precyzyjny załadunek i rozładunek kamienia bezpośrednio na przyssawkach na stół roboczy o wymiarach 3250×1625 mm. System lokowania i trzymania elementów jest wyposażony w przyssawki z podwójnym obwodem próżniowym, co pozwala na łatwe i szybkie ułożenie płyty.

 

Łącznik świata designu i techniki

Głównym rodzajem kamienia obrabianym w zakładzie jest granit.

– Główne walory granitu to trwałość, naturalność oraz różnorodność barw – mówi Daniel Bromma. – Ciekawe okazy dają naszym klientom ogromne możliwości wyboru form i kształtów, przez co staje się surowcem pożądanym przez architektów i inwestorów, szczególnie w budownictwie i wyposażeniu wnętrz.

aściciel Bromma Stone przyznaje, że obecnie istotnym łącznikiem między wymagającym klientem, a powstałym w zakładzie produktem jest już nie tylko sama maszyna, która podejmie się wyzwania obróbki skomplikowanych kształtów, ale przede wszystkim program do projektowania gotowych elementów.

– Największym wyzwaniem jest przełożenie języka architektury i designu na język obróbki cyfrowej, który zrozumie maszyna i wykona zadanie na nawyższym poziomie – mówi Daniel Bromma.- Dlatego zdecydowaliśmy się na wybór oprogramowania „bSolid”, które pozwoliło nam w pełni wykorzystać możliwości wszystkich pięciu osi naszego Mastera.

“bSolid” to najnowszy system dedykowany maszynom Biesse Intermac i zaprojektowany do programowania obróbek różnych materiałów (zarówno drewna, szkła, granitu jak i marmuru itp.) w trójwymiarowym środowisku CAD. Może być zainstalowany zarówno bezpośrednio w maszynie, jak i w komputerze biurowym, gdyż opiera się na powszechnym systemie operacyjnym Windows. Program umożliwia także zarządzanie katalogowaniem narzędzi oraz konfigurowaniem części maszyny, magazynów, zespołów obróbczych, stołu roboczego itp. Jego głównym zadaniem jest jednak projektowanie i wizualizacja, która będzie przystępna w odbiorze dla klienta i jednocześnie w prosty sposób konwertowana na język zrozumiały dla maszyny.

 

– bSolid łączy zatem świat artystyczny wymagający pięknych obrazów i świat techniki cyfrowej, w której liczą się precyzyjne polecenia w systemie zerojedynkowym, zoptymalizowa

ne i skierowane do każdej z pięciu osi maszyny obróbczej  – mówi Konrad Węgrzyn.  – W bSolid mamy do czynienia z całkowicie parametrycznym CAD, kontrolą nad możliwymi do wystąpienia kolizjami narzędzia, 

prawdziwą symulacją 3D obróbki na maszynie, a także 5-osiową interpolacją w celu wykonania bardziej kompleksowej obróbki.

Zarówno oprogramowanie projektowe typu CAD-CAM, jak i szeroka gama aplikacji INTERMAC mogą być obsługiwane na komputerze w czasie kiedy maszyna już pracuje, co pozwala wprowadzać niezbędne poprawki. To samo dotyczy wykonywania funkcji kontrolnych np. dodawania nowego narzędzia czy zmiany parametrów, które mogą odbywać się nawet po uruchomieniu urządzenia.

Dzięki nowej technologii stworzonej przez INTERMAC, centrum numeryczne Master 35 jest teraz jeszcze bardziej zintegrowane z komputerem z popularnym systemem operacyjnym Windows, a parametry obróbki wyświetlane są na kolorowym ekranie.  Nowy, intuicyjny interfejs operatora jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze.

– bSolid to proste i intuicyjne rozwiązanie, które daje każdemu użytkownikowi dostęp do wyrafinowanych funkcji, które gwarantują uproszczenie procesu zarządzania, ulepszenie pracy i redukcję czasów obróbczych – dodaje Daniel Bromma.