Zakup przez firmę Szołtun Donatoni Echo Twin to część większego projektu inwestycyjnego mającego poprawić logistykę i wprowadzić automatyzację w cięciu.

Już nie książka telefoniczna, ale wyszukiwarka internetowa są głównym sposobem poszukiwania firm kamieniarskich. Wyszukując firmy Szołtun, od razu myślimy: „bingo”– firma ma od internautów bardzo dobre opinie i blisko pięć gwiazdek w skali Googl’a. To od 30 lat znany na Mazowszu producent pomników i nagrobków, a także wykonawca obiektów sakralnych.

– To, co nas wyróżnia spośród wielu zakładów kamieniarskich to fakt, iż bazujemy całkowicie na swoim zapleczu maszynowym bez zlecania prac podwykonawcom skupiliśmy się głównie na produkcji pomników, nagrobków i wykończeniu kamieniem obiektów sakralnych i w tej dziedzinie świadczymy usługi na najwyższym poziomie. Ciągłe inwestycje i przemyślane zarządzanie naszą firmą spowodowało jej szybki rozwój z małego zakładu w prężnie działające przedsiębiorstwo kamieniarskie – zapewnia Marek Szołtun, właściciel firmy.

 

RODZINNE DECYZJE

Pomimo znacznego wzrostu wielkości przedsiębiorstwa, wciąż pozostaje ono firmą rodzinną, dzięki czemu wszelkie podejmowane decyzje nie bazują na statystykach, raportach i słupkach, lecz na wiedzy i

doświadczeniu właścicieli i ich wyraźnej wizji tego, co chcą osiągnąć.

Obecnie w firmie stoi nowoczesna linia do obróbki kamienia naturalnego. Traki wielolinowe, piły CNC, boczkarki, diakers czy polerki – to wszystko maszyny, które świetnie dają sobie radę z obróbką płyt zgodnie z projektami pomników, nawet tych najbardziej skomplikowanych.

– Projektanci pozwalają sobie na coraz ciekawsze formy, bo wiedzą, że obecne technologie umożliwia realizację takich projektów, a my staramy się tak ubogacać nasz park maszynowy, by maszyny odpowiadały najlepszym dostępnym na rynku technologiom – mówi Marek Szołtun.

PIŁA MOSTOWA ECHO TWIN

Firma Szołtun Kamieniarstwo nawiązała współpracę z firmę MEKANIKA, wyłącznym przedstawicielem marki Donatoni w Polsce. Po konsultacjach, zbadaniu potrzeb klienta, uznano, że 5-osiowa piła mostowa Echo Twin doskonale poradzi sobie z największym wyzwaniem firmy, jakim jest szybkie cięcie dużych slabów, przy jednoczesnym usprawnieniu logistyki: załadunku kamienia na maszynę i rozładunku gotowych, pociętych elementów.

Donatoni Twin to centrum obróbcze do cięcia płyt granitowych, marmurowych, aglomeratów i kamienia o grubości do 200 mm. Wyposażone jest w pięć osi interpolowanych (X-Y- -Z-A-C) z możliwością obrotu głowicy w zakresie od -5° do 365°. Jednocześnie głowica może wykonywać ruch w osi C (uchylny) w zakresie od 0° – 90°.

SPECJALIZACJA: NAGROBKI I PŁYTKI

W zakładzie firmy Szołtun stanął model wyposażony w tarczę diamentową o średnicy 725 mm, i skokiem osi „Z” – 600 mm. Tak zamontowana na obrotowej głowicy tarcza może ciąć wzdłużnie, poprzecznie, wykonywać cięcia skośne, pod kątem, łukowe, a także wycinać koła. Z takim spektrum możliwości bez problemu poradzi sobie z wycięciem najbardziej skomplikowanych projektów.

Choć Echo Twin świetnie radzi sobie w branżach produkcji blatów kuchennych i łazienkowych, płyt podłogowych czy parapetów i stopni schodowych, to jednak zdecydowanie upodobali go sobie producenci

nagrobków.

Nie bez znaczenia jest dla nich bardzo solidna konstrukcja maszyny, z mostem o solidnym profilu. Jego przesuw w osi Y odbywa się przy pomocy kół zębatych i prowadnic zatopionych w wannie olejowej, sterowanych silnikiem bezszczotkowym i reduktorem wysokiej precyzji.

Z kolei przesuw po podporach bocznych odbywa się przy pomocy prowadnic liniowych również w wannie olejowej, szczelnie zabezpieczonych rękawem ochronnym przed kontaktem z zanieczyszczeniami. Po moście, dzięki prowadnicom i łożyskom liniowym w osi X przesuwa się zespół głowicy. Za ruch pionowy w osi Z odpowiadają dwie pary prowadnic i łożysk liniowych.

Komponenty ślizgowe wspomnianego mostu znajdują się wewnątrz konstrukcji stalowej, przymocowanej do bocznych ścian betonowych.

„Zakup tej maszyny to część większego projektu inwestycyjnego firmy, konkretnie tą linią do cięcia slabów chcieliśmy poprawić logistykę i wprowadzić automatyzację w cięciu” – tak Marek Szołtun argumentuje zakup nowej pilarki CNC Donatoni do swojego zakładu kamieniarskiego. Model Echo Twin z podwójnym stołem roboczym dostarczyła firma MEKANIKA. To pierwszy, ale już wiadomo, że nie ostatni wspólny projekt inwestycyjny obu partnerów, który firmie Szołtun Kamieniarstwo już przynosi wymierne zyski.

PODWÓJNY ATUT: RUCHOME STOŁY

Obróbka płyt odbywa się na dwóch ruchomych stołach wykonanych z ciężkiej metalowej struktury i drewnianą powierzchnią. Ich wymiary to 3800×2300 x h 640 mm oraz 3800×2400 x h 900. Zobacz film na www.youtube.pl wpis

z Donatoni Szołtun

– Przesuw stołów na szynach zapewnia ciągłość załadunku/wyładunku z oraz do strefy cięcia, obniżając do minimum “martwy” czas, występujący zazwyczaj przy tych operacjach. Dzięki temu czas wymiany stołów wynosi około 30 sekund. Wszystkie przesuwy stołów są automatyczne i zarządzane przez program maszyny – wyjaśnia Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA.

– Dla nas to ogromne usprawnienie produkcji, gdy na jednym stole trwa wycinanie kilkunastu zaprogramowanych wcześniej elementów, a na drugim już odbywa się załadunek kolejnego surowca do wykonania zadania obróbczego – mówi Marek Szołtun.

W maszynach tradycyjnych, czas liczony od końca cyklu cięcia jednej płyty do początku cięcia kolejnej wynosi około 20 minut (lub więcej) i obejmuje cztery etapy: rozładunek pociętego materiału, załadunek nowej płyty, zrobienie zdjęcia i załadowanie programu do cięcia. W systemie pracy podwójnego stołu (TWIN), który funkcjonuje w maszynie Donatoni wszystkie te operacje są wykonywane przez operatora na stole zewnętrznym, podczas gdy maszyna nie przestaje pracować w strefie cięcia na drugim stole.

– Zakładając, że w ciągu 10 godzin mogę wyciąć 15 płyt o uśrednionej powierzchni 4,8 m kw. każda (3,2 x 1,5 x 0,03 m), już przy każdej zmianie stołu mogę “zarobić czasowo ” 300 minut dziennie (20 minut x 15 płyt). A to aż 5 godzin pracy, które można przeznaczyć na dodatkową produkcję i zysk. Mnożąc ten dzienny zysk przez 250 dni roboczych, dzięki Donatoniemu otrzymujemy aż 1250 godzin rocznie, czyli około 125 dni roboczych – wylicza Paweł Szczepanik.

Ten zaoszczędzony czas można oczywiście przeznaczyć na dodatkową produkcję. Wystarczy pomnożyć te 125 dni roboczych przez 15 płyt o powierzchni 4,8 m kw. i otrzymujemy wydajność produkcji na poziomie 9 tysięcy m kw. O tyle więcej jest w stanie w ciągu roku wyprodukować Donatonii w porównaniu z piłą mostową standardowej konfiguracji z pojedynczym stołem.

PRZYSSAWKI NA 400 KG

Cechą charakterystyczną pilarek Donatoniego jest bardzo dobrze przemyślana logistyka w zakresie załadunku i rozładunku stołów, szczególnie ważna przy obróbce dużych płyt kamiennych.

– Jest to specjalny system podnoszenia przy pomocy zespołu przyssawek o udźwigu do 400 kg – wyjaśnia Paweł Szczepanik.

Stalowa konstrukcja (utrzymująca system podnoszenia z przyssawkami) jest zamocowana na wrzecionie, podczas gdy ruch w górę i w dół odbywa się poprzez ruch obracającej się śruby z nakrętką kulową (oś Z). Ruch podnoszenia wyciętego elementy odbywa się natomiast za pomocą dwóch tłoków pneumatycznych, dwoma płytami aluminiowymi z przyssawkami. Poprzez obrót narzędzi nośnych głowicy następuje również obrót uniesionego elementu. System przyssawkowy może być też uruchomiony w trybie ręcznym z poziomu ekranu dotykowego maszyny.

Na stołach zamontowany jest czujnik automatycznego wykrywania grubości płyty. Uśredniony wykryty rozmiar tarczy przesyłany jest bezpośrednio do maszyny, która natychmiast aktualizuje parametry pracy osi Z. Jest to pomocne zwłaszcza przy cięciach pod kątem. Specjalny system pozwala także na automatyczny pomiar średnicy tarczy, która następnie jest aktualizowana w bibliotece kontrolera numerycznego maszyny.

OPROGRAMOWANIE

Panel kontrolny zamontowany jest na przesuwanym wysięgniku i wyposażony w kolorowy ekran dotykowy. Warto zwrócić uwagę na bardzo przydatne oprogramowanie figur parametrycznych PARAMETRIX oraz ISOGAG, które pozwala na tworzenie plików gotowych do realizacji produkcji, zawierające profilowanie liniowe, łukowe, wklęsłe i wypukłe, zarówno tarczą w pionie jak i tarczą w poziomie. Obróbka ta może zostać wykonana zarówno, jako obróbka zgrubna jak i obróbka wygładzająca oraz łączona. Program jest tworzony z biblioteki profili, która może być bardzo szybko edytowana w zależności od wymiarów i kształtów danego profilu i zapisywana, jako nowy profil.

– Dla nas ogromną zaletą maszyny Echo Twin jest opcja wielokrotnych cięć, co pozwala w szybki sposób ciąć elementy o podobnych formatach np. płytki podłogowe. W ten sposób oszczędzamy dużo czasu. Wcześniej pracownik na innej maszynie musiał przestawiać ją ręcznie, by wykonać każde cięcie (na jednej płycie nawet dwadzieścia), teraz odbywa się to automatycznie – dodaje Marek Szołtun.