INTERMAC · CENTRA OBRóBCZE PIONOWE

Maszyny do szkła   ·   Narzędzia do szkła   ·   Agregaty do szkła

Po co obrabiać szkło w pozycji horyzontalnej, skoro można zaoszczędzić sporo cennego miejsca w zakładzie mocując je do automatycznego centrum obróbczego, gdzie wykonane zostaną precyzyjne nawiercenia, frezowania a nawet szlifowanie?

Pionowe centrum  obróbcze Vertmax włoskiej marki Intermac  wyposażone jest w cztery  niezależne wózki z bardzo mocnymi przyssawkami podciśnieniowymi. Każdy z wózków posiada odrębną, automatyczną regulację odległości, która pozwala na optymalizację sposobu ułożenia szkła i obszaru obróbczego  w zależności od operacji, którym mam być poddany arkusz. To jedna, lecz nie jedyna zaleta tego urządzenia, zapewniająca większą elastyczność i wydajność.

Pionowe centrum obróbcze Vertmax oferowane jest  w kilku wersjach w zależności od możliwości obróbczych osi X. Najmniejszy model Vertmax 2.2 może obrabiać elementy o wymiarach 2200x3500 mm a oś Z ma wysokość 19 mm. Największy model Vertmax 3.3  może obrabiać arkusze niemal dwukrotnie większe, oś X ma zasięg aż 6 metrów a oś Y pozwala na obróbkę płyt o szerokości nawet 3,3 m. Wysoka oś Z  w tym modelu to zaleta w przypadku zakładów, gdzie obróbce mają być poddane grube, nawet 25 mm tafle, ale urządzenie docenią również firmy, które oczekują możliwość obrabiania bardzo cienkiego szkła. Wszystkie modele centrów Vertmax mogą pracować ze arkuszami już od grubości 3 mm.

Co kryje się pod hasłem "centrum obróbcze"? Jak duży zakres czynności obróbczych może wykonać ta maszyna? Biorąc pod uwagę jej wyposażenie w dwa wrzeciona osadzone na ruchomych głowicach - zakres wykonywanych czynności jest szeroki, choć niewątpliwie do głównych jej zadań należy wiercenie otworów, nawiercanie i frezowanie - to trzy podstawowe operacje wykonywane przez każdy ze wspomnianych modeli w standardzie. W opcji natomiast możliwe jest także szlifowanie czy polerowanie. Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne - to niewątpliwie korzystna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości. Szybkość działania i przezbrajania wrzecion z użyciem narzędzi umieszczonych w pojemnym magazynku, to opatentowany system Intermac dający mu przewagę nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Uchwyt mocujący typu ISO40 z samoblokowaniem to gwarancja bardzo dokładnej obróbki i doskonałej współpracy wierteł i frezów z systemem sterowania numerycznego.

Bez obawy na centrach Vertmax można obrabiać różnego rodzaju szkło. W prosty sposób, przy pomocy kilku kliknięć w programie sterującym maszyną zmienimy program z obróbki zwykłego szkła, w operacje wykonywane na szkle z powłoka niskoemisyjną (Low E-Glass) czy szkle bezpiecznym, wzmocnionym w procesie laminowania. Zakłady, które obrabiają cienkie szkło o dużych wymiarach, na pewno powinny zwrócić uwagę na specjalny system redukcji drgań w centrum Vertmax, która przekłada się na jeszcze większą precyzje i pewność obróbki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonego maszynie surowca. O to dba także dodatkowy system, który polega na tym, że w momencie rozpoczęcia procesu frezowania automatycznie aktywowane są rolki przeciwstawne, zapewniające maksymalną szczelność szkła, aby zminimalizować ryzyko powstania odprysków.

Dowodem na "inteligencję" tego pionowego centrum obróbczego jest system rozpoznawania i zapamiętywania grubości szkła, który następnie wysyła sygnał do magazynku narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez czy wiertło. Oczywiście wszystko to dzieje się dzięki bardzo wydajnym procesorom, które poprzez autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM w ciągu kilku sekund przetwarzają dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny. Dane te są zapisywane w pamięci maszyny , która niczym pilny uczeń podczas kolejnych zadań wykorzystuje zdobytą już wiedzę.